Београд, 1. новембар 2012. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Братислав Петковић поручио је данас да се Влада одлучила за еволутивни пут у регулисању медијске сцене, који подразумева да оно што је добро буде сачувано и развијано, да се отклони оно што је професија одбацила, као и да се постепено траже решења која ће бити јасан допринос развоју демократског друштва.
 |
Фото: Танјуг |
Петковић је приликом обраћања на конференцији "Петнаест година развоја независних медија у Србији", у организацији УСАИД и Ирекс, истакао да је слобода медија један од основних задатака Владе и да ће се у његовом остваривању водити рачуна о томе да је слободно информисање једно од темељних људских права.
Он је навео да је формирана радна група у којој су ангажовани стручњаци који су већ радили на медијској стратегији са задатком да редефинишу стратегију и правно-технички ускладе постојеће радне верзије медијских закона.
Желимо да транспарентно и у демократској атмосфери расправљамо о свим темама о којима у јавности постоје супротна мишљења, при чему нам је намера да постигнемо сагласност о што већем броју питања, након чега ће такав нацрт закона ићи на јавну расправу, рекао је министар.
Петковић је објаснио да су у процесу повлачења државе из медија обављени разговори о конкретним решењима за "Радио Југославију" и "Југословенски преглед", уз напомену да постоји предлог да се њихова власничка трансформација обави у склопу нових законских решења.
У преговорима са руководством Тањуга добили смо уверавања да су спремни за власничку трансформацију и тржишно пословање, нагласио је он.
Остаје да се определимо за неки од савремених европских модела који је могуће применити у садашњим условима, а та решења ће бити таква да Тањуг неће угрожавати рад других приватних агенција, додао је министар.
Према његовим речима, да би процес повлачења државе из власништва у медијима био успешан потребно је отклонити и колизију између закона о јавном информисању и радиодифузној агенцији, који забрањују држави да буде оснивач медија, и закона о локалној самоуправи и закона о главном граду који то дозвољавају.
Он је оценио да ће се отклањањем тих недостатака решити и питање оправданости идеје о регионалним сервисима, не доводећи у питање потребу јавности за информисањем о питањима из локалне заједнице.
Петковић је нагласио да ће питање јавности и недозвољене концентрације власништва у медијима бити регулисано сетом медијских закона, при чему је за решавање тренутне нејасне ситуације око власништва неопходно да специјализоване институције дају стручне и конкретне одговоре.
Међу темама дводневне конференције биће и медијска стратегија и њена примена, медијске слободе, професионализам и одрживост, предуслови и кључна питања за развој медија у Србији, као и коришћење друштвених мрежа у новинарству.