Београд, 18. октобар 2012. године – Државни секретар Министарства финансија и привреде Владе Републике Србије Влајко Сенић изјавио је данас да је неопходно да Србија развија конкурентну привреду и да унапређује извоз уз поштовање основних људских права, заштиту животне средине и наставак борбе против корупције.
 |
Фото: Танјуг |
Сенић је на састанку европске мреже Глобалног договора Уједињених нација (УН) о одрживости у финансијском систему и улози локалних мрежа у одрживом развоју и борби против корупције у Привредној комори Србије, рекао да сви у Србији морају да подрже принципе Глобалног договора УН без обзира на тешку економску ситуцију, можда најтежу у протеклих 12 година.
Без обзира на тешку економску ситуацију и приоритете Владе Србије везане за дефицит, дугове, неликвидност, незапосленост и пад бруто друштвеног производа (БДП), не сме се запоставити одговорност према друштву, запосленима и животној средини, рекао је Сенић.
Према његовим речима, претходна Влада донела је Националну стратегију за друштвено одговорно пословање и усвојила је акциони план за примену тог документа.
Стални координатор УН у Србији Вилијам Инфанте казао је да Србија ако жели да буде део Европске уније (ЕУ) мора да прилагоди своје вредности тој заједници уз моралну обавезу за такво понашање.
Инфанте је нагласио да је Влада Србије посвећена борби против корупције, као и да је направљен значајан корак у тој борби што је добра порука за привлачење страних инвестиција.
Директор локалних мрежа мрежа Глобалног договора УН Валид Наги казао је да је циљ активности овог договора успостављање глобално признатог оквира за развој и спровођење друштвено одговорног пословања, наглашавајући да је данашњи скуп добра прилика да мреже размене идеје и представе добре примере водеће корпоративне праксе и изнесу препоруке за државну политику у кључним областима одрживости.
На данашњем Трећем састанку европских мрежа Глобалног договора УН који се први пут одржава у Србији учествовало је више од 20 представника локалних мрежа који су се сложили да је кључна улога инвестирање у зелену економију, стварање нових радних места и социјално укључивање за постизање одговорности.
Глобални договор УН је добровољна иницијатива компанија и организација која има преко 10.000 чланица из више од 130 земаља које су посвећене усаглашавању својих пословних активности са 10 универзалних принципа друштвено одговорног пословања из области заштите људских и радних права, животне средине и борбе против корупције.
Мрежа Глобалног договора УН у Србији формирана је 6. децембра 2007. године и има преко 80 чланица углавном из пословног сектора, а 2010. године је проглашена једном од три најбоље мреже у свету, док је прошле године је истакнута као пример добре праксе и међу првих пет је по броју активности.