Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Конкуренција и борба против картела решење за несташице

Конкуренција и борба против картела решење за несташице

Београд, 7. октобар 2012. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Расим Љајић оценио је данас да би једини исправан системски начин за сузбијање несташица на домаћем тржишту била боља конкуренција, више страних улагача и инвеститора и борба против картела.

Фото: Танјуг

Љајић је у емисији "Став Србије" на Првој телевизији најавио да ће сутра бити настављени разговори са представницима уљара да би се видело шта држава може да уради и шта је то што је свако до њих појединачно учинио.

Он је нагласио да постоје објективни разлози због којих је дошло до несташица уља и шећера јер је суша направила приближно 1,5 милијарди евра штете, смањени су приноси, па су и цене култура знатно више од прошлогодишњих.

Министар је навео да је род сунцокрета ове године за 23 одсто мањи, али да га и поред тога има не само довољно за домаће потребе, већ постоји и 80.000 тона за извоз.

Љајић је објаснио да је до повећања цена уља дошло зато што је цена сунцокрета скочила због прича о суши, уљари су пожурили да купе сунцокрет по цени од око 500 евра и то пре него су урађени биланси, а када су они завршени испоставило се да Србија поседује количине довољне и за извоз.

Он је рекао да се размишља и о томе да Робне резерве на међународном тендеру купе 20.000 тона уља како би се оборила цена ове намирнице.

Министар је нагласио да је Влада желела да увођењем увозних дажбина заштити домаће произвођаче јер је питање да ли би они могли да издрже конкуренцију споља.

Према његовој оцени, ситуација са шећером није била тако лоша као са уљем јер његова цена није толико порасла, у земљу је могуће увести шећер и направити конкуренцију, а одлука о бесцаринском увозу је утицала на произвођаче да врате цену на првобитни ниво.

У данима који следе видеће се хоће ли одлука о бесцариском увозу утицати и на произвођаче уља, закључио је Љајић.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs