Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Укључивање сиве економије у легалне токове

Укључивање сиве економије у легалне токове

Београд, 11. септембар 2012. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић најавио је данас да ће предузећа која су у нелегалним токовима и која је до сада контролисала тржишна инспекција са свега неколико стотина људи убудуће контролисати приближно 7.000 људи из Пореске управе и Пореске полиције.

Фото: Фонет

Динкић је након састанка у Унији послодаваца Србије навео да ће Влада, на тај начин што ће дати овлашћења Пореској управи и Пореској полицији да контролишу нерегистрована предузећа, увести ред на сивом тржишту.

Он је истакао да ће се најпре у легалне токове постепено увести предузетници које до Нове године нико неће контролисати и који ће до тада моћи да се региструју, а плаћаће паушални порез од 10 одсто.

Према његовим речима, у случају да то не учине до 1. јануара 2013. године и да их органи контроле у томе ухвате, плаћаће порез по стопи од 20 одсто и биће им заплењена роба, најпре привремено на 45 дана, а уколико се и после тога не региструју, онда трајно.

Министар је навео и да би бруто домаћи производ Србије могао да буде и 20 одсто већи по основу укључивања сиве економије у легалне токове.

Он је, уз напомену да је од 1. септембра укинута обавеза занатлијама да издају фискалне рачуне, најавио да ће Пореска управа писмено обавестити приближно 40.000 занатлија који више не морају да држе фискалне касе.

На захтев привредника ће, како је истакао, бити смањена бирократија у Пореској управи, па ће од 1. јула 2014. године бити уведена обавеза да пореске пријаве буду у електронској форми, а од 2013. године порези и доприноси на плате неће се уплаћивати на седам различитих рачуна, већ на један.

Динкић је саопштио и да је Влада Србије била принуђена да повећа општу стопу ПДВ са 18 на 20 одсто јер је било потребно остварити уштеде од милијарду евра за годину дана.

Према његовим речима, та средства није било могуће наћи само на расходној страни буџета, већ је било потребно да се комбинују мере.

Истовремено, како је навео, задржана је нижа стопа ПДВ од осам одсто на храну, при чему се за мала и средња предузећа од 1. јануара наредне године уводи могућност да ПДВ плаћају тек када наплате робу.

Министар је напоменуо да је побољшан систем наплате тог пореза у грађевинској индустрији, па ће ПДВ убудуће плаћати инвеститори, а не извођачи радова.

Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић нагласио је да би мере Владе требало посматрати у целини и да је привреда много више добила укидањем парафискалних намета, него што ће изгубити повећањем ПДВ-а.

Мањи промет због евентуално већих цена биће надокнађен смањењем трошкова пословања, истакао је он и додао да ће у неким градовима, као што су Лесковац, Крушевац или Кикинда, нова предузећа уштедети укидањем намета од 22.000 до 30.000 динара месечно, а у Београду и до 46.000 динара.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs