Београд, 20. јун 2012. године – Министар културе, информисања и информационог друштва у Влади Републике Србије Предраг Марковић изјавио је данас да је Србија ратификовањем Конвенције Унеска о очувању нематеријалног културног наслеђа 2010. године показала да је свесна опасности од нестајања наслеђа и његовог значаја за идентитет људи на једном простору.
Марковић је на отварању Центра за истраживање нематеријалног наслеђа при Етнографском музеју у Београду истакао да је његовим отварањем завршено формирање националне мреже за бригу о нематеријалној баштини и створен савремен систем очувања културног наслеђа.
Министар је указао на важност едукације у процесу пописа, описа и чувања нематеријалног наслеђа, и додао да сада предстоји да Центар у пуном капацитету заживи и да се заврше радови на доношењу сета закона који се односе на ову област.
Досадашњи континуитет у раду на очувању нематеријалног наслеђа ће отварањем овог центра и превазилажењем законских потешкоћа бити настављен и у будућности, најавио је Марковић.
Помоћник министра културе, информисања и информационог друштва и председник Националног комитета за нематеријално културно наслеђе Душица Живковић указала је на то да су се усвајањем Конвенције Унеска о очувању нематеријалног културног наслеђа Србија и ресорно министарство обавезали на то да ће створити услове за нови систем заштите културног наслеђа.
Отварањем Центра за истраживање нематеријалног наслеђа при Етнографском музеју завршава се формирање мреже за очување нематеријалног културног наслеђа.
Ту мрежу, како је навела, чине Национални комитет за нематеријално културно наслеђе, Комисија за упис у регистар нематеријалног културног наслеђа, као и мрежа координатора и новоотворени Центар за истраживање нематеријалног наслеђа.
Отварањем поменутог центра обезбеђен је савремени систем бриге о нематеријалном наслеђу, што је значајан државни пројекат за очување националног културног идентитета, закључила је Живковић.