Београд, 1. јун 2012. године – Регистратор у Регистру финансијских извештаја и података о бонитету Ружица Стаменковић саопштила је данас да је приближно две трећине (61 одсто) јавних предузећа у Србији способно да благовремено измирује своје финансијске обавезе.
 |
Фото: Фонет |
Стаменковић је на конференцији за новинаре навела да је то показала анализа о бонитетној способности привредних друштава у Србији коју је урадила Агенција за привредне регистре (АПР), и истакла да се такав податак коси са устаљеним мишљењем да јавна предузећа послују са великим губицима.
За разлику од јавних предузећа, само 36 одсто акционарских друштава је способно да на време измирује своје финансијске обавезе, саопштила је она и додала да најбољу бонитетну способност имају средња предузећа, с обзиром на то да је 71 одсто њих способно да измирује финансијске обавезе.
Према њеним речима, нова оцена бонитетне способности привредних друштава мерена скорингом урађена је на основу података из финансијских извештаја за период од 2007. до 2011. године, и то за 91.748 прривредних друштава.
У Србији послују 793 предузећа која су добила оцену А, што представља највишу оцену бонитетне способности, истакла је Стаменковић и напоменула да међу овим привредним друштвима 278 послује у области трговине, 239 у области прерађивачке индустрије, 58 у грађевини, 47 у области информисања и комуникација, а 27 у области саобраћаја.
На основу података из финансијских извештаја у поменутом периоду оцену веома добар бонитет (Б) добила су 17.242 привредна друштва, а добар бонитет (Ц) 16.671, нагласила је она.
Стаменковић је навела да је 5.911 привредних друштава добило оцену Д (прихватљив бонитет), а њих 597 оцену Е (веома слаб бонитет).
Она је истакла да је са А и Б оцењено 18.035 привредних друштава и то су врло успешна предузећа, која су сигурна за пословне партнере и која углавном послују са сопственим капиталом.
Уколико и позајмљују капитал, поменута предузећа га користе на најефикаснији начин, истакла је Стаменковић и додала да су управо ова предузећа генератор развоја српске привреде.
Она је саопштила да у Србији послује 34.706 бонитетно способних привредних друштава, што је 38 одсто од укупног броја привредних друштава у 2011. години, и навела да та привредна друштва остварују приближно три четвртине прихода и исказаног нето добитка.
У нашој земљи, како је навела, послује 7.639 предузећа која имају веома слаб бонитет (Е) или су трајно неликвидна, што чини 8,3 одсто од укупног броја предузећа која су пословала у прошлој години.
Према њеним речима, та предузећа укњижила су приближно петину нето губитака српске привреде и запошљавају 5,7 одсто укупног броја радника, а у укупним средствима учествују са 7,2 одсто, капиталу са 2,3 одсто и приходима са 1,7 одсто.
Стаменковић је навела да највећи број предузећа која имају веома слаб бонитет или су трајно неликвидна послује у области трговине, прерађивачке индустрије и грађевине.