Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Системским радом на очувању споменика подигнут туристички капацитет земље

Системским радом на очувању споменика подигнут туристички капацитет земље

Београд, 22. март 2012. године – Министар културе, информисања и информационог друштва у Влади Републике Србије Предраг Марковић саопштио је данас да ће 65 милиона динара ове године бити довољно за завршетак или наставак радова на обнови и заштити 68 културних добара изузетног значаја.

Предраг Марковић
Фото: infobiro.tv
Марковић је приликом представљања извештаја Комисије за заштиту културних добара од изузетног значаја и добара српског порекла у иностранству о стању и резултатима истраживачких и конзерваторско-рестаураторских радова истакао да је упркос ограниченим средствима приведен крају или обезбеђен континуиран рад на споменицима од изузетног значаја.

Министар је у том смислу навео да је 2009. године за радове на споменицима било издвојено 324 милиона динара, 2010. године 116 милиона, а прошле године 124 милиона динара.

Он је указао на то да је системским и планским радом на очувању споменика подигнут туристички капацитет земље, на терену су стално упослени људи, а поред сваког од споменика налазе се центри за едукацију.

Најважније је то што је сада обезбеђено трајно очување неких делова споменичке баштине, а све то је резултат континуираног рада стручних људи на терену и Републичког завода за заштиту споменика.

Председник Комисије за заштиту културних добара од изузетног значаја и добара српског порекла у иностранству Марко Поповић је као први пример доброг рада те комисије издвојио манастир Сопоћани који се налази на листи светске баштине и на којем су стручњаци реконструисали бифоре на бочним зидовима, саркофаг Уроша Првог, као и делове манастирског обзиђа.

У Студеници су, како је навео, интензивирани радови на чишћењу и рестаурацији портала, мермерној фасади цркве, фрескама унутар цркве, а реконструисана је и олтарска преграда из 12. века, што је и највећи подухват у овој цркви.

Он је истакао и да су настављена археолошка истраживања која су обустављена 1997. године, и том приликом су откривене две веће грађевине од којих је једна највероватније ктиторска резиденција која би током 2012. године требало да буде конзервирана у потпуности.

У Гамзиграду је највише рађено на источној капији која је реконструисана, навео је председник Комисије и додао да су у Манасији интензивирани радови на реконструкцији дела обзиђа, спољног бедема и иконостаса, а почели су и радови на конзервацији трпезе.

Поповић је прецизирао да су неки од локалитета на којима је рађено и Смедеревска тврђава, Медијана, Царичин град, Мраморје и Перућац, при чему је посебно издвојио заштиту стећака као заједнички пројекат Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске и Црне Горе.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs