Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Откривена спомен-плоча песнику Ивану В. Лалићу

Откривена спомен-плоча песнику Ивану В. Лалићу

Београд, 6. март 2012. године – Министар културе, информисања и информационог друштва у Влади Републике Србије Предраг Марковић открио је данас спомен-плочу Ивану В. Лалићу (1931–1996) на згради у улици Интернационалних бригада 39 у Београду, у којој је познати песник живео од 1962. до 1996. године.

Фото: Бета
Марковић је истакао да је Лалић, као један од најзначајнијих песника друге половине 20. века и преводилац, од ''Бившег дечака'' па до књиге ''Време, ватре, вртови'' поштовао налог књижевника Рајнера Марија Рилкеа да је "поезија стварање успомена''.

Министар је навео да је у друштву у којем се нешто стварало и у којем је постојала нада и Лалић делио ту потребу да импресију, слику и то што други нису видели и што некад сеже у прошлост, а некада напросто има раскош садашњости пренесе кроз поезију.

Академик Светлана Велмар-Јанковић саопштила је да је Иван В. Лалић књижевни стваралац који заједно са Васком Попом, Миодрагом Павловићем и Бранком Миљковићем обележава српску поезију у другој половини 20. века.

Заменик председника Општине Врачар Мирјана Ђорђевић је навела да се на Врачару налазе Народна библиотека и Храм светог Саве, који су ризнице духовности и знања нашег народа.

У овој општини су, како је истакла, живели, радили и стварали многи познати и признати уметници, писци и научници чији је опус трајно обележио и наш национални идентитет и нашу културу.

Стихове Ивана В. Лалића читао је глумац Дејан Чавић, а откривању спомен-плоче присуствовала је и песникова супруга Бранка Лалић.

Лалић, поред тога што је био песник и преводилац, радио је и као уредник за књижевност у Радио Загребу, био је секретар Савеза књижевника Југославије и уредник у Издавачком заводу Југославије и Нолиту.

Добио је најзначајније награде, међу којима су "Змајева", "Нолитова", "Милош Ђурић", "Меша Селимовић", "Бранко Миљковић", "Торнтон Вајлдер" (САД), "Станислав Винавер", "Васко Попа" и друге.

Министарство културе, информисања и информационог друштва започело је у 2011. години која је била проглашена годином књиге и језика, у сарадњи са „Вечерњим новостима“ и локалним самоуправама, акцију обележавања објеката у којима су рођени, боравили или деловали знаменити писци.

Акција се, у циљу афирмације заоставштине великана српске писане речи, наставља и ове године.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs