Београд, 14. децембар 2011. године – Министар пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Душан Петровић потврдио је данас да је ресорно министарство покренуло процедуру за формирање Националног савета за заштиту потрошача.
 |
Фото: Фонет |
Петровић је на конференцији „Заштита потрошача у Србији: Како је побољшати" у Центру "Сава" указао на то да ће најважнији задатак тог тела бити да у разумном року изради текст стратегије заштите потрошача, као и да врло јасно дефинише циљеве и временски оквир за њихово остварење.
Он је објаснио да су у току консултације о оснивању овог савета, који ће чинити представници државе, асоцијација потрошача и трговаца, односно пословне заједнице, уз напомену да ће то бити својеврстан форум за отворену расправу о свим питањима од значаја за ту област.
Према његовим речима, заштита потрошача је важна јер утврђује систем правила и конституише систем који штити оне који су слабији, или због своје економске моћи, или услед недостатка информација.
Петровић је, подсећајући на то да је прошле године усвојен Закон о заштити потрошача, истакао да се подзаконска акта доносе онолико брзо колико је то могуће, што није ни лак ни једноставан посао.
Србија је показала и показује потпуно јасну намеру да свој свеукупни привредни систем и институције прилагоди системима који представљају најбољу европску праксу, нагласио је министар и напоменуо да наша земља због тога и жели да уђе у ЕУ.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер указао је на то да ЕУ наставља да помаже усклађивање прописа у Србији са европском регулативом, као и њихову пуну примену, због чега и финансира пројекат „Јачање заштите потрошача у Србији".
Он је прецизирао да ће пројекат, чија вредност износи 2,5 милиона евра, трајати две и по године, односно до фебруара 2014. године.
Дежер је истакао да ЕУ придаје велики значај заштити потрошача и да су у Унији успостављени такви законски оквири који омогућавају остваривање њихових одређених права.
Политика заштите потрошача мора се стално прилагођавати променама које се дешавају, истакао је он и оценио да је Србија уложила огромне напоре како би у току протекле године ускладила своје законске прописе са 15 директива ЕУ у области заштите потрошача.
Вођа пројекта „Јачање заштите потрошача у Србији" и главни експерт за правна питања Тијери Бургоањи објаснио је да је тај пројекат првенствено усмерен на унапређење постојећег законодавства у тој области, побољшање координације између релевантних институција и организација, као и на подизање свести о потрошачким правима.