Београд/Вашингтон, 14. децембар 2011. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић изјавио је да су америчке инвестиције у Србију достигле приближно 1,5 милијарди долара.
 |
 |
Небојша Ћирић |
 |
Фото: tanjug.rs (архив) |
 |
Ћирић, који предводи делегацију Србије у петодневној посети САД, навео је у интервјуу за "Глас Америке" да је економска сарадња између две земље била релативно скромна, али да су економски односи, нарочито у области инвестиција које долазе у Србију, у узлазној путањи.
Он је истакао да делегација Србије борави у САД како би разговарала са заинтересованим америчким инвеститорима, уз напомену да су се јуче представници наше земље у Њујорку састали
са руководством компаније "НЦР", која је глобални лидер у пружању интелектуалних услуга финансијским институцијама.
Министар је најавио и разговоре у Америчкој привредној комори, Секретаријату за економију и у корпорацији "ОПИЦ", једној од најважнијих институција која подржава и осигурава америчке компаније од ризика.
Он је саопштио да је прошле недеље потписан уговор са компанијом за производњу гума "Купер Тајер"', трећом по величини у САД, која ће преузети део "Трајала" у Крушевцу, инвестирати више од 50 милиона евра и запослити 300 радника.
Према његовим речима, делегација Србије ће разговарати и са представницима Стејт департмента о билатералним економским, али и политичким односима.
Када је реч о економској ситуацији у Србији, он је нагласио да се последице кризе у еврозони осећају и у нашој земљи, иако њена економија није интегрисана у еврозону.
Пројекције привредног раста смањене су са три на два одсто за ову годину, а за следећу са четири на 1,5 до два одсто, навео је Ћирић и додао да то говори о томе да све оно што се дешава у економијама ЕУ и еврозоне дефинитивно има утицаја на српску економију, а разлог је и тај што су највећи трговински партнери и највећи инвеститори у Србији земље ЕУ.
Министар је истакао да је неспорно да ће 2012. година бити прилично тешка и за Србију и за земље у окружењу, и додао да је у поређењу са неким државама западног Балкана, па и ЕУ, као што су Бугарска и Румунија, ситуација у Србији ипак добра.
Ове године смо лидери у региону у привлачењу директних страних инвестиција. Успешно смо завршили и преговоре са Међународним монетарним фондом (ММФ) и ушли смо у нови аранжман из предострожности, нагласио је Ћирић.