Београд, 23. октобар 2011. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић изјавио је данас да ће будући закон о јавно-приватном партнерству омогућити локалним самоуправама да лакше остваре своје пројекте.
 |
Фото: Бета |
Ћирић је у изјави за агенцију Бета навео да ће нови закон, чији ће се предлог следеће недеље наћи пред посланицима Народне скупштине, омогућити локалним самоуправама да пројекте на својој територији спроведу и без укључивања Владе Србије.
Он је образложио да је идеја тог акта да се направи дугорочни
партнерски однос јавног и приватног сектора.
Министар је навео да концепт који је примењен код израде предложеног закона постоји у Европи и објаснио да је новина то што јавно-приватно партнерство може бити уговорно или институционално кроз оснивање заједничког предузећа које ће спроводити одређене пројекте.
У Предлогу закона о јавно-приватном партнерству рок на који се дају концесије у одређеним случајевима је померен са 30 на 50 година, зависно од тога каква је врста пројекта, указао је Ћирић.
Предлог тог закона, како је истакао, доноси потпуно нову терминологију и нови механизам инвестирања између јавног и приватног партнера и омогућава више модела повезивања.
Једна од могућности је да се приватном инвеститору омогући да
својим средствима изгради, примера ради, школу или обданиште, а
локална самоуправа да плаћа накнаду и да се након одређеног времена ти објекти врате локалној самоуправи, рекао је Ћирић.
Он је навео да постоји и могућност да се одређена комунална
делатност да на управљање неком ко ће значајно да унапреди
квалитет услуге, али ће локална самоуправа и даље имати могућност да административно контролише те цене.
Према његовим речима, већ постоји велико интересовање приватних компанија да својим средствима или уз помоћ финансијских институција или банка финансирају поједине пројекте, а највећи део се односи на пружање локалних услуга и изградњу локалне инфраструктуре и капацитета.
С друге стране, у неким локалним самоуправама постоје чак и готови пројекти, али нема довољно средстава за њихово спровођење, рекао је он, уз напомену да би будући закон о јавно-приватном партнерству требало да омогући реализацију тих пројеката у најкраћем могућем року.
Поменути акт по први пут уводи механизам економске ефикасности, истакао је министар и додао да ће бити формирана државна међуресорска комисија која ће анализирати економску ефикасност сваког пројекта.