Београд, 8. септембар 2011. године – Министар културе, информисања и информационог друштва у Влади Републике Србије Предраг Марковић открио је данас спомен-плочу Станиславу Винаверу на згради у Ђаковачкој 21, у Београду, где је некада била његова породична кућа.
 |
Фото: Танјуг |
Марковић је том приликом истакао да Винавера неки знају као врсног песника, неки као антологичара, али је у питању стваралац који је утемељио модеран приступ српској књижевности у периоду између два рата.
Станислав Винавер био је есејиста, песник, приповедач, позоришни критичар, музичар, преводилац. Он је био и добровољац у Првом светском рату, а у Другом је заробљен и одведен у логор.
Након повратка из логора Винавер се бавио превођењем, а извесно време радио је и у новинској агенцији Танјуг, где је имао и своју рубрику “Београдско огледало”.
Поред превода, писања есеја и песама, бавио се и сатиром, а његове најпознатије пародије су “Приче које су изгубиле равнотежу” из 1913. године, “Варош злих волшебника” из 1920. године, “Ратни другови” (1939), “Европска ноћ” (1952) и многе друге.
Винавер је написао и монографију песника Лазе Костића “Поноси и пркоси”, која је објављена 1963. године.