Београд, 29. август 2011. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић поручио је данас да ће Влада наћи начин како да помогне извозно оријентисаним предузећима из сектора текстилне и кожарске индустрије.
Ћирић је на седници Одбора Привредне коморе Србије (ПКС) за текстилну и кожарско-прерађивачку индустрију навео да би један од корака који би Влада подржала био да војска, полиција и јавна предузећа униформе набављају од домаћих произвођача, без посредника.
Он је као проблеме са којима се сусрећу предузећа из тог сектора навео неликвидност и недостатак средстава за финансирање модернизације или проширење производње.
Министар је нагласио да подржава предлог текстилаца да се као претежни извозници сматрају предузећа која извозе више од 50 одсто производње, а не више од 70 одсто што је тренутно случај.
Потребно је, како је указао, пронаћи модел да се кроз јефтиније финансирање усмерено извозним предузећима помогне да добију јефтиније кредите и за то би требало искористити капацитете Фонда за развој и Агенције за осигурање и финансирање извоза.
Осим производње текстилних предмета, која бележи пад, производња одевних предмета, коже и предмета од коже расте од 7 до 11 одсто, истакао је он и додао да, са друге стране, извоз текстила расте 40 одсто, одевних предмета 17 одсто, а коже и предмета од коже 39 одсто.
Међутим, како је навео, и поред раста производње и извоза, предузећа из тог сектора и даље лоше послују, а зараде у тој области су међу најнижим у српској привреди.
Просечна плата у производњи одевних предмета је 20.000 динара, док је у производњи текстила, коже и предмета од коже 22.000 динара, напоменуо је министар.
Он је саопштио да текстилно-кожарска индустрија у укупној индустрији наше земље учествује са 2,5 одсто и има 2,2 одсто од броја запослених у Србији.
Мала и средња предузећа чине 98 одсто фирми у тој области и у производњи учествују са 78 одсто, нагласио је он, уз оцену да је тај сектор виталан и може да се избори са постојећим проблемима.
Као проблеме у тој грани министар је навео нелојалну конкуренцију са Далеког истока, раскидање приватизација, недостатак обртних средстава и технолошки застарелу опрему.
На седници Одбора истакнуто је да је у текстилној индустрији Србије у првих шест месеци ове године остварен извоз од 300 милиона долара, или 29,1 одсто више него у истом периоду 2010. године, а да покривеност увоза извозом износи 68,6 одсто.
Индустрија коже и обуће је у том периоду извезла производе у вредности од 148 милиона долара, или 44,8 одсто више, а покривеност увоза извозом је 80,3 одсто.
У Европску унију се извози више од 70 одсто производње текстила и обуће.