Параћин, 22. јул 2011. године – Министар културе, информисања и информационог друштва у Влади Републике Србије Предраг Марковић изјавио је данас да је циљ сталне археолошке радионице “Средње Поморавље у неолитизацији југоисточне Европе” систематизација обимне археолошке грађе из истраживања неолитских насеља на подручју средњег Поморавља у протеклих 50 година.
Марковић је приликом обиласка археолошког локалитета Дреновац код Параћина, на коме је у току истоимени међународни летњи археолошки камп, подсетио на то да су овај пројекат 2002. године покренули завичајни музеји Параћина и Јагодине и Археолошки институт из Београда.
Пројекат има међународни карактер, а циљ археолошке радионице јесте рад са студентима археологије кроз летњи археолошки камп, који се сваке године организује у трајању од 30 до 40 дана, објаснио је министар.
Он је прецизирао да је кроз летњи камп до сада прошло више од 150 студената из Србије, Румуније, Бугарске, Грчке, Македоније, Републике Српске, Хрватске, Словеније, Канаде и других земаља.
Марковић је истакао да су од 2004. године радови археолошке радионице усмерени на заштитно-ревизиона истраживања Турске чесме у Дреновцу код Параћина, као једног од најзначајнијих неолитских насеља централног Балкана на локалитету Слатина.
Реч је о насељу чији се остаци јављају на површини већој од 60 хектара и чији је културни слој дебео приближно седам метара, навео је он и прецизирао да је хронолошки распон у коме је постојало ово насеље од 6.200. до 4.000. године пре нове ере.
На подручју средњег Поморавља евидентирано је приближно 100 неолитских насеља, због чега се ово подручје може сматрати једним од примарних центара неолитизације централног Балкана.
Министарство културе, информисања и информационог друштва је током претходних шест година за суфинансирање археолошке радионице издвојило 19.276.000 динара.