Београд, 2. јул 2011. године – Министарство финансија Владе Републике Србије данас је због све учесталијих спекулација у јавности у вези са стопом незапослености и задуженошћу Србије саопштило да није тачно да наша земља има рекордну незапосленост у региону.
У саопштењу се наводи да запосленост у Србији у последња три месеца расте, и додаје да је ово конзистентно са објављеним подацима о повећању незапослености, пошто се они односе на раст у периоду октобар 2010–април 2011. године, док је раст запослености забележен у периоду март–мај 2011. године.
Кад је реч о задужености, Влада Србије је прошле године увела законску обавезу поштовања фискалних правила, која ограничавају задуженост на ниском нивоу од 45 одсто БДП-а, што се у пракси и поштује.
Такође, подсећа се на то да је жељени ниво задужености земаља Европске уније 60 одсто БДП-а, али је у пракси много виши – у просеку 80 одсто, при чему је у Француској 82 одсто, Немачкој 83 одсто, Белгији 87 одсто, Италији 119 одсто и у Грчкој 143 одсто.
Економска политика Србије у време трајања економске кризе је оцењена као изузетно успешна од свих релевантних међународних институција, што је потврђено и недавним повећањем кредитног рејтинга земље.
Сви економски показатељи указују на то да је Србија изашла из кризе и да ћемо у априлу 2012. године живети боље него данас.
Индустријска производња у нашој земљи је у првих пет месеци ове године већа за 5,1 одсто у односу на исти период прошле године, док је извоз за првих пет месеци ове године 25,8 одсто или за милијарду евра већи него у истом периоду претходне године.
БДП за први квартал ове године већи је за 3,4 одсто у поређењу са првим кварталом прошле године.
Међународни монетарни фонд је ревидирао пројектовани раст БДП-а у 2012. године и подигао га са 4 на 4,5 одсто, наводи се у саопштењу.