Београд, 29. јун 2011. године – Монографија о Богосаву Живковићу, једном од најзначајнијих вајара у Србији чији су јединствени стил и оригинални уметнички израз препознатљиви у свету, представљена је данас у Београду.
Уредник поменуте монографије, коју је издао Музеј наивне и маргиналне уметности из Јагодине, Нина Крстић истакла је на конференцији за новинаре да је овај пројекат плод сарадње са уметником који, нажалост, није дочекао да за живота добије монографију.
Крстић је указала на то да је поменути музеј ризница приближно 60 Живковићевих дела, укључујући и његове слике које је радио у паузама између рада на два монументална стуба.
Музеј је, како је подсетила, покренуо и иницијативу да се уметников “Чаробни врт”, који обухвата куће и башту у којима су се налазили свакодневни њему драги предмети, поново отвори за јавност, а да се временом отвори и мали музеј.
Луксузно урађена монографија на српском и енглеском језику прва је монографија о овом значајном вајару од 1962. године.
Живковићев опус, јединствена форма изражавања и спонтаност ликовног израза сагледани су са различитих аспеката кроз текстове три аутора и историчара уметности – Љиљане Којић, Иване Јовановић и Нине Крстић.
На конференцији за новинаре, одржаној у Министарству културе, информисања и информационог друштва, поред промоције штампаног издања монографије, представници медија имали су прилику да се упознају и са електронским издањем „Чаробни врт Богосава Живковића“.
На њему се налази и снимак разговора са уметником који говори о својој првој скулптури из 1957. године која је настала као последица сна, а обухвата и његове фотографије са бројним познатим личностима.
Изложба скулптура “Чаробни врт Богосава Живковића” биће отворена сутра увече у Музеју наивне и маргиналне уметности у Јагодини.