Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Представљена рестаурирана источна капија Феликс Ромулијане

Представљена рестаурирана источна капија Феликс Ромулијане

Зајечар, 20. јун 2011. године – Министар културе, информисања и информационог друштва у Влади Републике Србије Предраг Марковић, амбасадор Немачке у Србији Волфрам Мас и градоначелник Зајечара Бошко Ничић присуствовали су данас свечаном представљању рестауриране источне капије на касноантичком локалитету Феликс Ромулијана код Зајечара.

Бошко Ничић, Предраг Марковић и Волфрам Мас
Фото: Танјуг

Марковић је подсетио на то да су пројекат “Рестаурација и конзервација источне капије археолошког налазишта Ромулијана“ финансирали ресорно министарство, Влада Немачке, Народни музеј Зајечар и Град Зајечар, и прецизирао да укупна вредност радова износи приближно 13,8 милиона динара.

Он је изразио захвалност Влади Немачке на донацији од приближно 9,8 милиона динара за рестаурацију источне капије на овом локалитету, који је веома значајан за Србију, и поновио да је очување културног наслеђа веома важно за сваки народ и земљу.

Мас је најавио да ће Немачка и даље финансијски помагати пројекте који имају за циљ очување културног наслеђа у Србији.

Овај локалитет је показао да сви имамо исте корене који потичу из грчко-римског наслеђа. Нећемо никада доводити у питање помоћ да сачувамо овакво културно-историјско благо које подсећа на наше заједничко порекло, нагласио је амбасадор Немачке.

Он је директору Народног музеја у Зајечару Бори Димитријевићу поклонио књигу коју су издали Министарство спољних послова Немачке и Археолошки институт те земље, у којој је приказано 12 најважнијих културних пројеката, међу којима је и Феликс Ромулијана.

Источна капија царске палате Ромулијана, која је 2007. године уписана на Унескову Листу светске природне и културне баштине, представља јединствени пример традиционалне римске архитектуре из периода друге тетрархије.

Од 2009. до 2011. године обављена су археолошка истраживања јужне куле старијег утврђења и на простору између кула оба утврђења, и том приликом дошло се до врло интересантних налаза који расветљавају период између 2. и 4. века, када је на територији данашње Србије рођено 17 римских царева.

Основни циљ планирања и реализације пројекта конзерваторско-рестаураторских радова јесте очување и презентација откривених грађевина које чине склоп источне капије палате.

Пројекат је обухватио радове на кулама и ступцима старијег утврђења, кулама и луку изнад улаза млађег утврђења и на поплочавању између кула, чиме је главни улаз у палату добио некадашњи сјај и монументалност.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs