Мере за подстицање инвестиција и отварање нових радних места
Београд, 9. јун 2011. године – Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Уредбу о условима и начину привлачења директних инвестиција и Програм оживљавања великих индустријских центара од посебног интереса за Републику Србију за 2011. годину.
У саопштењу Министарства економије и регионалног развоја наводи се да су поменути документи усвојени на предлог ресорног министарства.
Основни циљ Програма је покретање производње и оживљавање индустријских центара у 15 јединица локалне самоуправе упошљавањем постојећих капацитета и изградњом нових производних погона, као и отварањем продуктивних нових радних места и смањивањем регионалних разлика.
Програмом су обухваћене јединице локалне самоуправе које имају више од 50.000 становника и у којима је стопа незапослености већа од 20 одсто према методологији Републичког завода за статистику за октобар 2010. године.
Реч је о Нишу, Зајечару, Краљеву, Новом Пазару, Лозници, Лесковцу, Крушевцу, Јагодини, Сремској Митровици, Алексинцу, Параћину, Бачкој Паланци, Руми, Вршцу и Бору.
Велики индустријски центри од посебног интереса, односно јединице локалне самоуправе, имају квалификовану радну снагу и као такви представљају носиоце развоја одређених крајева наше земље.
Истовремено, убрзани привредни развој поменутих јединица локалне самоуправе је од посебног интереса за Србију јер доприноси равномерном регионалном развоју и смањењу стопе незапослености, као и развоју суседних општина које гравитирају ка великим индустријским центрима.
За спровођење мере подстицања инвестиција и отварање нових радних места биће обезбеђени већи подстицаји, укључујући подстицаје за инвестиције у производни сектор по новоотвореном радном месту у износима: од 4.000 до 10.000 евра по отвореном новом радном месту у девастираном подручју и подручју од посебног интереса; од 5.000 до 10.000 евра по отвореном новом радном месту у аутомобилској, електронској или индустрији информационих и телекомуникационих технологија у подручјима од посебног интереса.
Подстицаји су од 2.000 до 5.000 евра по отвореном новом радном месту у осталим подручјима Србије.
За инвестиције у сектор услуга које могу бити предмет међународне трговине подстицаји ће износити од 2.000 до 10.000 евра по новоотвореном радном месту и инвестиције у стратешке пројекте из области туризма од 2.000 до 10.000 евра по новоотвореном радном месту.
Средства ће бити додељена зависно од сектора и места инвестирања и то за инвестиције у производни сектор чија је минимална вредност улагања милион евра и којим се обезбеђује отварање најмање 50 нових радних места.
Такође, биће обезбеђена средства и за инвестиције у производни сектор у девастирана подручја и подручја од посебног интереса чија је минимална вредност улагања 500.000 евра и њима се обезбеђује отварање најмање 50 нових радних места.
Условима прописаним Уредбом предвиђа се да укупан износ додељених средстава не може бити виши од 50 одсто укупне вредности улагања за велика привредна друштва, односно 100 одсто од укупне вредности улагања за мала и средња привредна друштва.
Изузетно, за инвестиције вредности веће од 50 милиона евра и којима се обезбеђује отварање најмање 300 нових радних места, средства се одређују у износу до 20 одсто од укупне висине инвестиције, док за инвестиције које прелазе укупан износ од 200 милиона евра и којима се обезбеђује отварање најмање 1.000 нових радних места, средства се одређују у износу од 17 одсто од укупне висине инвестиције.
Србија је до сада успела да привуче знатан број директних инвестиција спровођењем Уредбе о условима и начину привлачења директних инвестиција.
На основу до сада објављених 12 позива, додељено је 85 милиона евра и обезбеђено отварање више од 22.500 радних места у Србији, наводи се у саопштењу Министарства економије и регионалног развоја.