Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Инвестиционе могућности у области текстилне индустрије

Инвестиционе могућности у области текстилне индустрије

Београд, 19. мај 2011. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић изјавио је данас да је у текстилну индустрију у Србији уложено више од 175 милиона евра уз помоћ програма за подршку инвестиција и отварање нових радних места.

Фото: infobiro.tv

Ћирић је на конференцији „Текстилна индустрија у Србији – инвестиционе могућности и сарадња“, у организацији Агенције за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА), истакао да је то омогућило отварање приближно 7.000 радних места, при чему је Влада инвеститоре подржала са више од 30 милиона евра.

Министар је указао на то да су текстилна и аутомобилска индустрија два сектора у нашој земљи у којима су кроз подстицаје успешно привучени инвеститори и отворена нова радна места.

Он је навео да су поједине немачке компаније, са којима су српски текстилци недавно разговарали у Франкфурту, показале интересовање за улагање у нашу земљу.

Ћирић је подсетио на то да ће италијански “Бенетон” инвестирати 50 милиона евра у “Нитекс” и, након завршетка модернизације погона у 2012. години, запослити 2.700 људи, при чему је планирана годишња производња у вредности од приближно 75 милиона евра, од које ће више од 90 одсто бити намењено извозу.

Србија се, како је указао, суочава са два кључна проблема која треба решавати – сивом економијом и неконтролисаним увозом из Народне Републике Кине.

Он је нагласио да су у ресорном министарству свесни и тешкоћа које се појављују у унапређењу конкурентности ове индустрије, нарочито зато што су пореска давања у Србији висока и крећу се око 64 одсто од укупног износа нето зараде.

Ћирић је напоменуо да је увођење пореских олакшица за новозапослене први корак ка системском смањењу пореза и доприноса на плате у Србији.

Тренутно није било могуће опште смањење пореза и доприноса на зараде јер би мањак прилива у буџет морао да се надокнади повећањем пореза на додату вредност или неких других пореза, што би било контрапродуктивно, указао је он.

Директор Агенције за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА) Божидар Лаганин изјавио је да је Србија до данас привукла више од 20 милијарди долара страних директних инвестиција, чему су велики допринос дали инвеститори у текстилни сектор.

Лаганин је подсетио на то да, у овом тренутку, Србија има потписане споразуме о слободној трговини са ЕУ, Сједињеним Америчким Државама, Руском Федерацијом, Белорусијом, Казахстаном, Турском, земљама из Зоне слободне трговине у централној Европи (ЦЕФТА) и Зоне слободне трговине у Европи (ЕФТА) и додао да све то представља значајни извозни потенцијал земље у будућности.

Конференција је посвећена инвестиционим потенцијалима Србије у области текстила, Уредби о привлачењу директних страних инвестиција, новом програму Националне службе за запошљавање, примени и користима трговинских споразума, царинским прописима, Закону о слободним зонама, као и анализи тренутних проблема у пословању предузећа.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs