Београд, 12. мај 2011. године – Министар културе, информисања и информационог друштва у Влади Републике Србије Предраг Марковић отворио је данас Пети годишњи семинар о нематеријалном културном наслеђу у југоисточној Европи под називом "Од националне имплементације до регионалне сарадње".
Марковић је, отварајући овај скуп у Етнографском музеју, поручио да се на очувању нематеријалне и материјалне баштине мора радити у континуитету и да ниједан ниво власти није ослобођен те обавезе.
Он је оценио да ратификовање Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа Унеска није довољно и да је неопходно да се различити нивои власти, појединци и етничке групе активирају на том пољу.
Министар је указао на то да је од 2003. године до данас 134 од 193 државе чланице Унеска потписало ову конвенцију и нагласио да брзина којом земље у свету потписују тај документ произилази из забринутости света за нематеријалну културну баштину, која је много угроженија од материјалне.
Важно је да свака од земаља чува не само своје, већ и туђе наслеђе, рекао је он и додао да је за тај посао неопходно успоставити сагласност и сличности у стандардима, методама, начину преношења искустава, технологијама, а са циљем додатног истицања и очувања разлика.
Према његовим речима, очување нематеријалног културног наслеђа за земље југоисточне Европе има посебну важност и представља место помирења.
Очување наслеђа омогућава нам да лако и брзо, без велике страсти и крупних политичких речи, нађемо тачку помирења, на тај начин што се миримо да живимо радосно са својим разликама, нагласио је Марковић.
Директор Одељења за културу канцеларије Унеска у Венецији Антони Краус оценио је да се промоција нематеријалног наслеђа котира високо међу политичким приоритетима Србије, али и целог региона.
Он је рекао да унапређењу заштите нематеријалне културне баштине треба да допринесе и Регионални центар за нематеријалну културну баштину у Софији, као и семинари овог типа који доприносе размени позитивних искустава и међународној сарадњи.
У оквиру семинара, који ће трајати до 14. маја, стручњаци из 16 земаља моћи ће да размене искуства о спровођењу националних мера за очување нематеријалног културног наслеђа, као и да установе начине за унапређење регионалне и међународне сарадње.
Истовремено, то ће бити и прилика да понуде платформу за размену информација о процесу пописивања, који је кључни елемент за очување ове врсте наслеђа.
Теме три округла стола биће имплементација Унескове конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа, идентификовање и пописивање нематеријалног културног наслеђа и обука и изградња капацитета.