Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Сењски рудник као Еко-музеј и Регионални центар за индустријско наслеђе

Сењски рудник као Еко-музеј и Регионални центар за индустријско наслеђе

Београд, 19. април 2011. године – Професор Архитектонског факултета у Београду Михаило Тимотијевић изјавио је данас да ће до краја априла бити завршен архитектонски пројекат будућег Еко-музеја и Регионалног центра за индустријско наслеђе у Сењском руднику, а радови на одређеним објектима могли би да почну овог лета.

Тимотијевић је на конференцији за новинаре у Министарству културе, информисања и информационог друштва, где је представљен пројекат архитектонског решења Сењског рудника, који се финансира средствима ЕУ, рекао да ће након завршетка целокупне документације пројекат бити понуђен на тендеру грађевинским фирмама.

Тимотијевић, који руководи тимом за припрему пројекта, навео је да је, према његовој процени, за реализацију ревитализације Сењског рудника потребно око две године и приближно 1,5 милиона евра.

Министарство културе, информисања и информационог друштва обезбедило је средства за припрему пројектне документације, додао је он.

Планирано је, како је истакао, да Сењски рудник, родно место српске индустријализације, започете отварањем првог модерног рудника угља у Србији 1853. године, за неколико година прерасте у Регионални центар за индустријско наслеђе и одрживи развој, центар еколошког и културног туризма.

Пројекат ревитализације Сењског рудника одвија се у оквиру Љубљанског процеса, заједничког подухвата Савета Европе и Европске комисије, који је проистекао из Регионалног програма за културно и природно наслеђе југоисточне Европе, а који је и у ширем оквиру део процеса проширења ЕУ.

Циљ Љубљанског процеса је заједничко сакупљање домаћих и иностраних средстава и подстицање јавно-приватних партнерстава за финансирање пројеката културног наслеђа на подручју западног Балкана ради његовог унапређивања и коришћења у политици одрживог развоја.

Руководилац јединице за техничку помоћ и сарадњу у Директорату за културу, културно и природно наслеђе Савета Европе Михаел де Тис истакао је да је пројекат Сењског рудника показатељ добре сарадње Србије и Европске комисије.

Де Тис је указао на то да је овај пројекат значајан за локалну заједницу, али да он представља и генератор за развој читавог региона.

Он је нагласио да није циљ само обновити објекте, већ омогућити њихово будуће коришћење и окупити све чиниоце друштвеног развоја како би радили на подизању квалитета живота и одрживог развоја.

Државни секретар Министарства културе, информисања и информационог друштва Снежана Стојановић-Плавшић рекла је да је Србија формирала надзорно тело за спровођење Љубљанског процеса до 2013. године и изразила очекивање да ће до тада бити и више средстава из европских фондова за спровођење пројеката.

Она је указала на то да је потребно развити институционалне капацитете и радити на обуци стручњака јер циљ пројекта није само обнављање и конзервација зграда.

У разговору са Де Тисом закључили смо да Србија може и жели да буде лидер тог процеса у овом делу југоисточне Европе и у том правцу радићемо на доношењу Стратегије о култури и новог закона у области културног наслеђа који ће пружити институционалну основу за даљу примену оваквих модела у нашој земљи, истакла је Стојановић-Плавшић.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs