Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Отворен национални павиљон Србије на Сајму књига у Лајпцигу

Отворен национални павиљон Србије на Сајму књига у Лајпцигу

Београд/Лајпциг, 17. март 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић и министар културе, информисања и информационог друштва Предраг Марковић отворили су данас национални павиљон Србије на Сајму књига у Лајпцигу.

Ђелић је том приликом поручио да је култура најбољи пасош на путу Србије ка чланству у Европској унији и оценио да улазак у Европу путем културе представља најбољи начин да нашем народу покажемо да је то пројекат који не тражи да се одричемо било чега.

Данашња манифестација истовремено представља и обавезу и наду за Србију која, као европска земља, не тражи само права, него има и обавезу да допринесе будућности нашег континента, рекао је потпредседник Владе.

Он је подсетио на то да је прошло 50 година од када је Иво Андрић добио Нобелову награду за књижевност и навео да ће у Лајпцигу српску литературу репрезентовати 40 аутора, који ће том приликом представити 40 дела.

Ови аутори, како је додао, представљају најбоље што Србија може да понуди Европи, а да ни на који начин не одступи од свог идентитета и културе и свега онога што формира наш државни и социјални корпус.

Према његовим речима, они су показали да Србија и српски писци знају да се баве како локалним темама, тако и онима које су од значаја за будућност континента.

Ђелић је посебно издвојио књигу Зорана Живковића “Пет дунавских чуда”, која ће бити представљена на овој сајамској манифестацији и додао да се радња романа одвија на пет замишљених мостова на Дунаву у Регенсбургу, Братислави, Бечу, Будимпешти и Новом Саду.

Србија и на овај начин даје допринос Дунавској стратегији, од које очекује велику корист у области економије, екологије, инфраструктуре, али исто тако и да да нешто Европи, нагласио је он.

Марковић је, поздрављајући госте на штанду Србије на овом сајму, истакао улогу коју је Лајпциг имао на развој српске културе у прошлости.

Он је подсетио на то да је српско-немачка сарадња у Лајпцигу почела још пре два века кроз познанство Вука Караџића, Гетеа и браће Грим и најавио да ће сутра у том немачком граду бити потписан и уговор о враћању Народној библиотеци Србије 796 књига најстаријег српског издавача Геце Кона.

Министар је рекао да ће Србија на овогодишњем међународном Сајму књига у Лајпцигу привући пажњу немачких преводилаца и издавача, али да ће, пре свега, читаоцима понудити велики број књига.

Свечаност отварања павиљона Србије, земље у фокусу овогодишњег лајпцишког сајма књига, почела је звуцима фруле нашег виртуоза на том инструменту Боре Дугића.

Сајам књига у Лајпцигу организован је први пут у 15. веку и представља важно место сусрета писаца са публиком и фестивалског је карактера.

Сајам траје од 17. до 20. марта, а програм ће обухватити и изложбу поводом 50-годишњице доделе Нобелове награде Иви Андрићу, као и презентације пројеката регионалне и европске културне сарадње, представљање културних и историјских веза Србије и Немачке и мноштво пратећих културних садржаја на више локација у Лајпцигу.

Циљ наступа Србије на овој манифестацији јесте да се на немачком говорном подручју скрене пажња на наше ауторе, издаваче и издавачку продукцију, као и да се подстакне интересовање за српску културу уопште.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs