Београд, 18. фебруар 2011. године – Државни секретар Министарства културе Владе Републике Србије Снежана Стојановић-Плавшић изјавила је данас да то министарство пружа снажну подршку различитим уметничким и информативним програмима националних мањина у Србији.
Стојановић-Плавшић је на конференцији за новинаре поводом 21. фебруара - Међународног дана матерњег језика, истакла да је ресорно министарство 2010. године за суфинансирање пројеката у области јавног информисања на језицима националних мањина одобрило више од 40 милиона динара за 72 пројекта на 12 језика (албански, бугарски, влашки, мађарски, ромски, румунски, словачки и други).
Председници српске и словачке националне комисије за сарадњу са Унеском Триво Инђић и Лудовит Молнар такође су истакли да је веома важно неговати и промовисати језичке и културне разноликости и мултилингвизам.
Председник фонда Међународни етноцентар „Бабка“ Павел Бабка најавио је да ће у суботу, 19. фебруара, под покровитељством Унеска, у Галерији Бабка у Ковачици бити одржана презентација народних и традиционалних уметности и уметничких заната националних мањина и етничких заједница у Србији.
На конференцији је представљена прва мултимедијална Енциклопедија словачког наивног сликарства у Србији, која обухвата 60 аутора, више од 1.000 репродукција и рецензије домаћих и страних историчара уметности, а Министарство културе и Унеско су покровитељи издања.
Такође, на конференцији су представљени радови Павела Хајка, Ласла Дворачка, Адама Мезина и Иване Дулић.
Међународни дан матерњег језика – 21. фебруар проглашен је у знак сећања на студенте у Даки који су 1952. године убијени јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични језик.
Земље чланице Унеска обележавају га као подсетник на то да је неопходно спречити нестајање појединих језика, будући да подаци показују да у свету годишње изумре приближно 25 језика.
Србија је 2006. године ратификовала Европску повељу о регионалним и мањинским језицима, а мањинским језицима у нашој земљи не прети опасност од изумирања, као што је то случај у неким другим деловима Европе и света.
У нашој земљи живи више од 30 националних мањина које говоре исто толико језика.