Београд, 10. фебруар 2011. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић отворио је данас дводневни састанак посвећен изради пројекта номинације средњовековних камених споменика (стећака) за Унескову листу светске културне баштине, које ће заједнички предложити Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Црна Гора.
 |
Фото: Фонет |
Брадић је том приликом истакао да су стећци важно културно наслеђе које земље региона повезује у јединствену културну целину и додао да се на централном Балкану налази више од 70 хиљада средњовековних стећака.
Министар је навео да се заједничким радом поменутих држава може постићи много, како у домену културног стваралаштва, тако и у домену заштите културног наслеђа.
На листи коју ће Србија предложити налазе се Мраморја у Перућцу и Растиште и Грчко гробље у Хрти, рекао је он и указао на то да је сахрањивање под стећцима у нашој земљи обављано током 14. и 15. века, уз напомену да је извесно и да су поједини облици споменика коришћени и пре и после овог периода.
Према његовим речима, некропола са стећцима на археолошком налазишту Мраморје (познато и под називом Багруша) налази се у близини места Перућац, југозападно од Бајине Баште, на десној обали Дрине.
Министар је саопштио да је на некрополи евидентирано 85 надгробних споменика постављених у правилним редовима, а реч је о плочама, слемењацима са постољем и без постоља, сандуцима са постољем и без постоља и два аморфна примерка.
У оквиру Националног парка Тара, у месту Растиште, налазе се две некрополе са надгробним обележјима типа стећака, навео је Брадић и додао да су оба налазишта забележена под називом Мраморје и у њима се налази 38 споменика.
Према његовим речима, у селу Хрта, југозападно од Пријепоља, налазе се остаци некрополе под именом Грчко гробље коју чини укупно 54 споменика.
На раније одржаним састанцима, у Сарајеву и Подгорици, постигнут је договор о томе да при избору некропола са стећцима критеријуми буду стање и садржај некрополе, њено окружење и однос локалне заједнице према културном добру.
У раду данашњег састанка учествују представници министарстава и установа културе и заштите из четири земље укључене у пројекат заједничке номинације, наводи се у саопштењу Министарства културе.