Почетна страна > Вести > Култура и вера > Пројекат ''Светлост и тама симбола'' важан за успостављање дијалога српске уметности и света
Пројекат ''Светлост и тама симбола'' важан за успостављање дијалога српске уметности и света
Београд, 24. јануар 2011. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић изјавио је данас поводом наступа Србије на 54. Бијеналу у Венецији, пројектом ''Светлост и тама симбола'' Драгољуба Раше Тодосијевића, да рад овог уметника представља добар начин за успостављање дијалога српске уметности и света.
Брадић је на конференцији за новинаре, која је одржана у Министарству културе, оценио да је свака изложба којом се Србија представља у свету важна зато што мења начин на који се код нас репрезентује уметност.
Према његовим речима, на прошлогодишњем бијеналу архитектуре имали смо нешто што су архитектонске инсталације, на путу од архитектуре ка уметности, при чему је уметничка група "Шкарт" била прави избор.
Радовали смо се њиховом успеху, као малој победи интердисциплинарног начина мишљења, истакао је он и изразио уверење да ће се потврдити да је и ове године учињен прави избор и да ће Раша Тодосијевић понудити нови доживљај у павиљону Србије у Ђардинима.
Тодосијевић је указао на то да се пројекат "Светлост и тама симбола" бави уочавањем и расветљавањем друштвено-политичког, економског и културолошког контекста друштвеног окружења, а нарочито осетљивих питања, као што су митологија, религија и моћ.
Ово су радови у различитим материјалима, акварели, цртежи, објекти различитих концепција, мали интимни дневник мојих радова, навео је он.
Одлуку о избору пројекта "Светлост и тама симбола" Раше Тодосијевића донео је Стручни савет за припрему наступа Србије на предстојећем 54. Бијеналу у Венецији.
Реализатор наступа биће Музеј савремене уметности Војводине, комесар наступа Живко Грозданић, а кустос изложбе је Сања Којић-Младенов.
Наслов централне изложбе 54. Бијенала је ILLUMInazioni – ILLUMInation.
Тодосијевић припада групи уметника који су још крајем 60-их и почетком 70-их година учинили отклон од идеологије и праксе социјалистичког модернизма и укључили се у нове токове који су тек настајали на светској сцени.
Рођен је 1945. године у Београду, а излагао је у престижним галеријама и музејима широм света. Између осталог, добитник је награде Артслинк за 2004. годину у Њујорку и награде Емили Харви фондације из Њујорка 2006. године, која се додељује уметницима повезаним са покретом Флуксус.
Тодосијевић је један од добитника награде 50. Окобарског салона у Београду, као и награде дневног листа ''Политика'' за 2009. годину.
Одабрани пројекат Раше Тодосијевића биће изложен у Павиљону Србије од 4. јуна до 27. новембра.