Београд, 17. јануар 2011. године – Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Небојша Ћирић потврдио је данас да ће и у овој години грађанима Србије бити на располагању субвенционисани стамбени кредити.
Ћирић је на конференцији за новинаре приликом представљања Програма мера Владе за ублажавање последица светске економске кризе у 2011. години објаснио да ће они бити одобравани под истим условима као прошле године, осим што ће степен учешћа грађана у финансирању уместо 5 износити 10 одсто.
Услови у погледу старости заинтересованог клијента и степена изграђености објекта, како је додао, остају непромењени.
Учешће државе у финансирању прошле године је износило 20 одсто, грађана пет одсто, а банака 75 одсто, подсетио је државни секретар и напоменуо да је тај однос сада промењен тако да грађани учествују са 10 одсто, држава са 15, а банке остају на нивоу од 75 одсто.
Према његовим речима, захтев за ове стамбене кредите могу да поднесу особе старости до 45 година, с тим што подносиоци захтева стари 45 година могу да узму кредит најдуже на 20 година.
Ћирић је најавио да ће детаљи у вези са овим програмом бити познати наредних дана, када ће ближе информације објавити Национална корпорација за осигурање стамбених кредита.
За субвенционисане стамбене кредите прошле године из буџета је потрошено више од 2,8 милијарди динара, прецизирао је он и додао да ће ове године тај износ бити на нивоу од приближно 1,6 милијарди динара.
Основна оријентација Министарства економије и регионалног развоја кроз усвајање овог програма био је даљи раст извоза, подршка расту бруто домаћег производа (БДП) и повећање запослености у Србији, рекао је државни секретар.
Он је најавио да ће програм заживети најкасније до краја јануара, тако да би његова реализација требало да започне у наредних седам до десет дана, након потписивања уговора између банака и Фонда за развој.
Ћирић је прецизирао да је програм предвидео да се 1,4 милијарде динара определи за кредите за ликвидност које ће банке и ове године одобравати под потпуно истим условима као лане.
Такође, како је додао, за инвестиционе кредите планирано је приближно 700 милиона динара, за потрошачке 1,4 милијарде динара, док ће за куповину аутомобила марке “фијат пунто” по систему старо за ново бити издвојено више од 550 милиона динара, при чему је прошле године за ту намену било опредељено 800 милиона динара.
За куповину “пунта” субвенција ће бити смањена са 1.000 на 600 евра, рекао је државни секретар и указао на то да су неке земље потпуно укинуле куповину аутомобила уз субвенције, док је Србија проценила да и даље постоји потреба за овим програмом.
Ћирић је поновио да су услови за субвенционисане кредите остали углавном исти као и претходне године, и прецизирао да су у неким сегментима чак учињени значајни помаци, као што је то случај са повећањем лимита за износ кредита за ликвидност.
Према његовим речима, више од две милијарде динара предвиђено је и за програм вагоноградње, као и за стимулисање других индустријских сектора – производње трактора, аутобуса, камиона и грађевинских машина.