Припремљене измене и допуне Закона о порезу на имовину
Београд, 16. децембар 2010. године – Министарство финансија Владе Републике Србије саопштило је данас да је у Нацрту закона о изменама и допунама Закона о порезу на имовину предложено увођење јединствене пореске стопе од максимално 0,4 одсто вредности имовине.
У саопштењу се наводи да та стопа може да буде смањена одлуком органа локалне власти ако се процени да грађани то не могу да плате или ако понуђени услови живота на територији једне општине нису адекватни пореском захватању.
Пореско ослобођење убудуће ће бити максимално 10.000 динара, уместо 70 одсто по садашњем законском решењу и то значи да ће се пореска обавеза која је виша од 20.000 динара умањити за 10.000 динара, а обавеза испод 20.000 динара за 50 одсто.
Процењује се да ће измењеним обрачуном пореза на имовину, ако све општине у Србији буду примењивале максималну стопу, бити прикупљено три милијарде динара више него ове године.
Та средства биће искоришћена за подизање квалитета и стандарда живота грађана, у зависности од плана и програма локалних заједница, којима се предложеним изменама Закона о порезу на имовину обезбеђује већи приход.
Због тога су локалне заједнице, окупљене у Сталној конференцији градова и општина (СКГО), предложиле измене и допуне Закона о порезу на имовину, а Министарство финансија их је прихватило.
Министарство финансија упозорава грађане да су се у појединим медијима појавиле калкулације о будућим пореским обавезама по основу пореза на имовину, које су нетачне, паушалне и злонамерне јер су изостављени тачно утврђени параметри и критеријуми на основу којих ће бити утврђиване пореске обавезе.
Примера ради, у тим калкулацијама се не наводи да је основ за утврђивање пореске обавезе прилагођена вредност стана која је и даље значајно нижа од тржишне вредности.
Изостављена је и предложена одредба да пореско решење за 2011. годину не може да буде увећано за више од 60 одсто износа на решењу за 2010. годину.
Измене закона ће по утврђивању на седници Владе Републике Србије бити прослеђене на усвајање Скупштини Србије, наводи се у саопштењу и додаје да је реч о порезу којим се обезбеђују приходи за локалне самоуправе, а предложена решења могу да обезбеде више новца за финансирање општина и градова.
Локална власт може, својом одлуком, да смањи пореске стопе које ће законом бити одређене у максимално могућем износу.
Предложене новине исправиће грешке у постојећем Закону о порезу на имовину који је неправедан и регресиван јер веће пореске олакшице имају домаћинства са скупљом имовином.
Таква имовина била је неадекватно вреднована, због чега је опорезована у вредности највише од 40 одсто тржишне вредности и притом су власници скупих некретнина остваривали право на пореско ослобођење од чак 70 процената што је додатно умањивало њихову пореску обавезу.
Нова формула коју Министарство финансија предлаже уводи бољу прогресију при утврђивању пореза на имовину, а резултат тога биће да они који поседују вредније непокретности плаћају и већи порез, додаје се у саопштењу.