Брадић и Наполитано отворили изложбу у председничкој палати Квиринале у Риму
Београд/Рим, 10. децембар 2010. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић и председник Италије Ђорђо Наполитано отворили су данас у председничкој палати Квиринале у Риму изложбу Народног музеја у Београду „Италија и конзервација величанственог кратера“.
Наполитано је нагласио да ова изложба доказује блискост италијанског и српског народа, као и припадност заједницом, медитеранском простору.
Брадић је истакао да културна сарадња двеју земаља има дугу и успешну традицију, посебно у заштити споменичког наслеђа.
Конзервација и рестаурација кратера из Требеништа, који се налази у збирци Народног музеја из Београда, а коју су извели италијански стручњаци, само је последњи међу многобројним примерима подршке и помоћи, рекао је он.
Према његовим речима, крајњи исход овог подухвата јесте изложба организована у палати Квиринале која италијанској публици представља уметничку баштину сачувану на тлу Србије и Балкана.
Средиште изложбе је кратер из Требеништа, коме је трудом италијанских конзерватора враћен некадашњи сјај, истакао је министар и додао да кратер представља симбол сарадње, размене знања, подршке и помоћи коју италијанске институције пружају српским институцијама културе у бризи о заштити културне баштине и њеној репрезентацији.
Изложбом "Италија и конзервација величанственог кратера" јавности ће бити представљена најзначајнија открића с почетка 5. и краја 6. века пре наше ере која сведоче о богатству, комплексности и јединствености гвозденодопских култура централног Балкана.
Величанствени кратер, велика бронзана посуда која датира из 6. века пре нове ере, откривена је током систематских археолошких ископавања у Требеништу 1932. године.
Кратер је у Италију стигао још 2007. године када је, као један од 230 експоната, публици представљен на изложби „Балкан (Античка цивилизација између Дунава и Јадрана)".
Након готово три године рада бројних италијанских и домаћих стручњака, кратер је данас изнова видљив у својој некадашњој величанствености, а представљена су још два кратера из Magna Gracia која се данас чувају у Археолошком музеју у Агриђенту и Археолошком музеју у Санта Марија Капуа Ветере, као и 28 изузетних археолошких артефаката из богатих збирки Народног музеја у Београду.