Пећ, 3. октобар 2010. године – Патријарх српски Иринеј данас је у Храму Светих апостола у Пећкој патријаршији на Косову и Метохији свечано уведен у трон 45. поглавара Српске православне цркве.
Свечаном устоличењу присуствовало је више од 400 високих званичника, представника православних цркава из света, представници других верских заједница и неколико хиљада верника.
Државу Србију је представљао
председник Србије Борис Тадић, а међународну заједницу шеф мисије Еулекса Ив де Кермабон и Унмика Ламберто Занијери.
Патријарх српски Иринеј је, у беседи након свечаног чина устоличења, поручио да се на Косову и Метохији данас бришу српски духовни трагови и историјски корени и апеловао на међународну заједницу и косовске Албанце да осигурају мир у јужној српској покрајини.
Са овог светог места у овом тренутку упућујемо вапај моћним факторима света, у чијим рукама је судбина Косова и Метохије, да не огреше душу доношењем решења по питању статуса ове српске јужне покрајине којим би српски народ био лишен вековног права на своју постојбину, на свој иметак, на гробља својих предака, на своје славне светиње, рекао је патријарх Иринеј.
ВИДЕО: Са церемоније свечаног устоличења у Пећкој патријаршији
Поглавар Српске православне цркве се обратио и албанском народу на Косову и Метохији и позвао га на мир и заједништво утемељене на људској и божијој правди.
Молимо се да у овој земљи завладају мир, слога и љубав између народа и да зацеле ране нанете мржњом и злобом, поручио је патријарх Иринеј.
Он је истакао да је изабран и уведен у свети трон српских патријараха који је установио први архијереј свети Сава (око 1174–1236).
Поглавар Српске православне цркве је подсетио на то да Пећка патријаршија седам и по векова чува трон на који се узносе наследници светога Саве и рекао да небеску помоћ очекује од светих архиепископа и патријараха, посебно оних чије свете мошти почивају у овој великој светињи.
Духовну и моралну помоћ, додао је патријарх, очекујем од своје браће архијереја, свештенства, монаштва и вернога народа.
Време садашње има сличности са временима и околностима у којима је Српска црква доживљавала и преживљавала тешке дане своје историје, рекао је патријарх и навео да су последице тог страдања још увек видљиве, да су многи храмови спаљени, порушени и опљачкани.
Патријарх је рекао да је српски народ који је овде живео вековима оставио своје трагове и нагласио да је Косово остало без стотина хиљада прогнаног српског народа, да се бришу њихови трагови и корени.
Они окренути према својој вековној груди очекују дан да се врате својим домовима, иако порушеним и спаљеним, рекао је патријарх Иринеј, уз оцену да су само малобројни и најхрабрији успели да се врате на своја огњишта.
Он је поручио и да српски народ нема другу државу осим земље Србије у чијем саставу је вековима Косово и Метохија.
По завршетку церемоније патријарх Иринеј је упутио благослов окупљеном народу у порти Пећке патријаршије и целом српском народу у земљи и свету.
Свечаност у Пећкој патријаршији је почела литургијом, после које су у трон врховног поглавара патријарха Иринеја увели митрополит црногорско-приморски Амфилохије и митрополит загребачко-љубљански Јован.
Међу присутним представницима цркава и верских заједница били су надбискуп београдски Станислав Хочевар, реис ул улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић и муфтија србијански Мухамед Јусуфспахић.
Руску православну цркву представљао је митрополит Иларион, Јерусалимску патријаршију архиепископ Тефилактос, Грузијску патријаршију митрополит Герасим, Румунску православну цркву митрополит Иринеј, Бугарску православну цркву митрополит Доментијан.
Кипарску православну цркву представљао је митрополит Хризостом, Грчку православну цркву митрополит Теологос, Албанску православну цркву митрополит Игнациос, а устоличењу је присуствовао и представник Пољске православне цркве.
Свечаном чину у Пећкој патријаршији присуствовали су посланик Самосталне српске демократске странке у Хрватском сабору Милорад Пуповац, принц Александар Карађорђевић са породицом и амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Конузин.
Пећка патријаршија је традиционално средиште у коме су вековима устоличавани српски патријарси.
Српска архиепископија је на Цвете 1346. године проглашена за Патријаршију, а Јоаникије који је постао први српски патријарх крунисао је цара Душана.
Након крунисања цара Душана и проглашења Пећи за столицу Патријаршије 1346. године и вишевековне османлијске владавине и ратова, године 1920. поново је успостављена Пећка патријаршија.
Патријарх Иринеј је на светосавском трону заменио патријарха Павла, који је на тој светој дужности био 19 година.