Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Турске компаније заинтересоване за учешће у инфраструктурним пројектима

Турске компаније заинтересоване за учешће у инфраструктурним пројектима

Београд, 24. септембар 2010. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије Сулејман Угљанин изјавио је данас да су представници Турске на заседању Заједничког комитета за економску сарадњу две земље потврдили спремност турских компанија да учествују у инфраструктурним, пројектима станоградње и путне инфраструктуре у Србији.

Угљанин је, затварајући прво заседање тог тела, прецизирао да је реч о инвестицијама у деонице магистралних путева Нови Пазар-Сјеница/Аљиновићи и Нови Пазар-Тутин, као и три деонице аутопута Београд-Бољаре на такозваном Коридору 11, које имају стратешки значај за Србију.

Он је подсетио на то да је током прошле године између Србије и Турске потписано неколико споразума значајних за одвијање билатералне економске сарадње, чиме је створена институционална основа за даље унапређење трговинско-економских односа.

Према његовим речима, током дводневног заседања размотрене су области од значаја за обе земље, међу којима су и билатерална трговина и активности које ċе бити предузете на промоцији трговине и инвестиција у наредном периоду, као и сарадња у области слободних зона.

У саопштењу Кабинета министра без портфеља наводи се да је размотрена и сарадња у области енергетике, индустрије, пољопривреде, као и техничка сарадња у тим областима.

Представници две земље разговарали су и о сарадњи у области транспорта и туризма, као и могућности инвестирања, укључујући сарадњу на трећим тржиштима.

У оцени билатералних трговинских односа констатовано је повећање робне размене, али и чињеница да она и даље не одражава стварне потенцијале Србије и Турске.

Из тог разлога је постављен заједнички циљ да она у наредном периоду достигне износ од 450 до 500 милиона долара, при чему ће остварењу тог циља допринети недавно ступање на снагу Споразума о слободној трговини, којим је либерализован промет великог броја робе у међусобној размени.

У прилог томе ићи ће и сарадња која је договорена Меморандумом о разумевању за промоцију узајамних инвестиција и техничке сарадње у слободним зонама између две земље, који ће ускоро бити потписан.

У области енергетике разговарано је о очекивањима на плану реализације енергетских потреба и перспективама сарадње у области обновљивих извора енергије (ветар, мале хидроелектране, сунчево зрачење).

У области индустрије указано је на могућности и значај сложенијих облика сарадње као што су инвестициона улагања, кооперације, сарадња малих и средњих предузећа, кластера, заједнички наступи на тржиштима трећих земаља и друго.

На плану пољопривреде постигнут је договор о преузимању турских искустава из домена водопривреде и заштите биља, као и о заједничком истраживању и унапређењу сарадње у области рибарства.

Поред пољопривреде, техничка помоћ и програми за обуку планирани су и за банкарство, осигурање, спољну трговину и порески систем.

У области саобраћаја указано је на потребу одржавања редовних састанака Мешовите комисије за међународни превоз робе, што се односи и на наставак преговора између два авио-превозника о стратешком партнерству.

Стране су одлучиле да подрже заједничка улагања, образовање, размену информација и експерата, пропагандних активности и учешћа на сајмовима у области туризма.

У том циљу разматрана је могућност оснивања посебног комитета за туризам који би се бавио питањима из ове области.

Представници две земље потврдили су намеру да охрабре своје привреднике ради успостављања ближих контаката у циљу истраживања инвестиционих могућности у обе земље, као и на трећим тржиштима кроз заједничке инвестиционе пројекте и активности пружања техничких услуга.

Такође, договорено је да следећи састанак Заједничког комитета буде одржан у Анкари 2011. године и указано на значај одржавања редовних састанака тог тела у циљу анализе реализованих пројеката и договора о даљим заједничким активностима на јачању економске сарадње две земље.

Делегацију Србије на заседању предводио је министар без портфеља у Влади Републике Србије Сулејман Угљанин, а представнике Владе Републике Турске предводио је министар рада и социјалне заштите Омер Динчер.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs