Београд, 13. септембар 2010. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас да је кроз реформу прописа који треба да олакшају привређивање у земљи до сада остварено 60 милиона евра уштеде на годишњем нивоу, и најавио да ће тај износ до краја године достићи 180 милиона евра.
Цветковић је на Конференцији о регулаторној реформи у хотелу "Хајат" најавио оснивање Канцеларије за регулаторну реформу, чији ће задатак бити да у циљу растерећивања привреде побољша анализу предлога који стижу од грађана и привреде.
Премијер је подсетио на то да је Влада Србије усвојила Стратегију регулаторне реформе у Републици Србији од 2008. до 2011. године, која подразумева не само уклањање неусклађености административних прописа, већ и јачање механизма контроле нових прописа.
Према његовој оцени, на том плану до сада су остварени значајни резултати, а Влада намерава да до краја године, усвајањем нацрта закона, стави ван снаге прописе који нису у функцији развоја привреде.
Влада не доживљава регулаторну реформу као једнократни посао, поручио је Цветковић и подсетио на то да су најзначајнији резултати постигнути у том процесу уређење новог система за матичне књиге, једношалтерски систем за предају финансијских извештаја и промена редоследа намирења пореских обавеза.
Цветковић је у изјави за новинаре након отварања овог скупа изразио очекивање да ће кандидатура Србије за чланство у Европској унији (ЕУ) наредног месеца бити прослеђена Европској комисији (ЕК).
Теоретски постоје шансе да се то учини и данас, али се такав корак не очекује јер је сувише рано да се о том питању обаве све консултације унутар Уније, указао је он.
Оно што је чињеница јесте то да Србија има подршку свих 27 земаља чланица ЕУ, истакао је премијер и објаснио да проблем представља и то што једна земља има техничку владу, па се као питање поставља да ли техничка влада има капацитет да доноси такве одлуке.
Очекујем да то ипак неће бити препрека, с обзиром на то да је реч о техничком питању, закључио је Цветковић.
Конференцију о регулаторној реформи организовали су Влада Србије, Светска банка, Међународна финансијска корпорација, Институт Светске банке и Балкански центар за регулаторну реформу, уз подршку Шведске међународне агенције за развој (SIDA).
Циљ скупа јесте да пружи увид у резултате регулаторних реформи у Србији, с посебним нагласком на резултате спровођења Свеобухватне реформе прописа (СРП) и да предложи правце за сарадњу са земљама у региону у овој области.
Истовремено, то је и прилика да се размене кључна међународна и регионална искуства која би Србији и земљама у региону могла да буду од помоћи да одговоре на нове изазове.