Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Десет немачких компанија заинтересовано за улагања у Србију

Десет немачких компанија заинтересовано за улагања у Србију

Београд/Берлин, 24. август 2010. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас у Берлину да је све више немачких компанија заинтересовано за инвестирање у Србији.

ВИДЕО: Млађан Динкић говори о успешном заседању Пословног савета Србија - Немачка



Динкић се данас у Берлину састао са државним секретаром Министарства за привреду и технологију Немачке Берндом Пфафенбахом, као и са више потенцијалних инвеститора.

Он је подсетио на то да је у прошлој и овој години 12 немачких компанија кренуло у реализацију инвестиција широм Србије, и додао да се тренутно преговара са још десет.

Од немачких компанија са којима се воде разговори о инвестирању пет је из области аутомобилске индустрије, указао је потпредседник Владе и оценио да је то врло перспективан сектор за сарадњу двеју земаља.

Немачки "Континентал" је понудио дугорочну сарадњу са нишком фабриком Вулкан. Обавестили су нас о својој намери да покрену гринфилд пројекат у области аутомобилске индустрије, где би у првој фази упослили 250 радника, а у наредној још 600, истакао је Динкић.

Он је данас разговарао и са представником немачке компаније "Стада" која је већински власник компаније "Хемофарм" из Вршца и појединачно највећи немачки инвеститор у Србији са до сада уложених 650 милиона евра.

Потпредседник Владе је навео да је власник и председник Извршног одбора те компаније најавио повећање производње у "Хемофарму", покретање производње нових препарата и лекова, као и даљу модернизацију истраживачко-развојног центра који успешно ради у Вршцу.

Данашња седница Пословног савета Србије и Немачке на којој су званичници и привредници двеју земаља разговарали о унапређењу економске сарадње оцењена је као врло успешна.

Динкић је подсетио на то да је Немачка најважнији спољноекономски партнер Србије, с обзиром на ниво робне размене, уз напомену да је наша земља у првих шест месеци ове године повећала извоз у Немачку за 15 одсто.

Охрабрује нас чињеница да се немачка привреда брзо опоравља, а имајући у виду да је то једно од наших најважнијих извозних тржишта сигурно је да ће немачки опоравак повући и опоравак српске индустрије, оценио је потпредседник Владе.

На данашњем Пословном савету разговарано је и о важним стратешким пројектима из области енергетике, железничког и авио-саобраћаја.

Динкић је након седнице тог савета потврдио да је немачки енергетски концерн RWE најавио могућност да се до краја године направи студија изводљивости о изградњи хидроелектране на Великој Морави, и додао да су се представници немачких компанија интересовали и за изградњу инфраструктуре у Србији.

Према његовим речима, највише интересовања исказано је за инфраструктурне пројекте на железници, а посебно за унапређење железничке везе Келн-Истанбул како би возови могли да путују том трасом 25 уместо досадашњих 35 сати.

Такође, како је напоменуо, на седници Пословног савета било је речи и о модернизацији железнице на траси од Панчева до границе са Румунијом.

Разговарано је и о могућности за куповину Ербасових авиона за "Јат ервејз", рекао је он и потврдио да се крај тих преговора очекује у наредним месецима, што значи да би убрзо могла да почне обнова флоте српског авио-превозника авионима који се производе у Хамбургу.

У Србији активно послује приближно 250 немачких компанија и представништава који запошљавају више од 20 хиљада радника, и то у свим виталним секторима привреде: индустријској кооперацији, банкарско-финансијском сектору, саобраћају, енергетици и туризму.

Укупне немачке инвестиције у Србији износе око 1,3 милијарде евра, што ту земљу убраја међу четири највећа инвеститора у Србији (после Аустрије, Грчке и Норвешке).

По обиму улагања највећи немачки инвеститори су компаније "Stada", "Metro Cash&Carry", "Messer" i "Henkel", а значајним припадају и компаније "Leoni", "Reum", "Draexlmaier", "Grammer" и други.

Немачке компаније на српском тржишту доприносе напретку економије наше земље у целини, јер су углавном извозно оријентисане и запошљавају већи број радника.

Позитиван утицај немачких компанија на српску привреду огледа се у успостављању стандарда ЕУ, пре свега када је реч о заштити животне средине, коришћењу обновљивих извора енергије и одрживог развоја уопште.

Немачка је први спољнотрговински партнер Србије међу земљама Европске уније, али и укупно, са обимом размене у 2009. години од приближно две милијарде евра (извоз 624,3 милиона евра, а увоз 1,4 милијарде евра).

Унапређењу билатералне економске сарадње посебно доприносе делегација немачке привреде за Србију и Црну Гору, Немачко привредно удружење, као и организација "Germany Trade & Invest".


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs