Почетна страна > Вести > Економија > Неопходно привући годишње до три милијарде долара страних директних инвестиција
Неопходно привући годишње до три милијарде долара страних директних инвестиција
Београд, 5. јул 2010. године – Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Весна Арсић рекла је данас да је циљ Србије да годишње привуче најмање до три милијарде долара страних директних инвестиција.
Арсић је, на првој седници Скупштине дијаспоре и Срба у региону посвећеној економском развоју Србије, навела да је од 2001. до 2009. године у Србију уложена 14,1 милијарда долара, што нашу земљу сврстава на четврто место по инвестицијама у региону југоисточне Европе - после Бугарске, Румуније и Хрватске.
Према њеним речима, инвестиције су највише долазиле у сектор финансијског посредовања, прерађивачку индустрију, саобраћај и телекомуникације, некретнине, а највећи инвеститори били су Аустрија, Грчка, Норвешка и Немачка.
Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја је истакла да су предности Србије за улагања споразуми о слободној трговини са Европском унијом, регионални споразум ЦЕФТА, затим са Русијом, Белорусијом, Турском и земљама ЕФТА споразума (Исланд, Швајцарска, Норвешка и Лихтенштајн).
Она је напоменула да се ових дана очекује да Србија потпише јединствени споразум о слободној трговини са Русијом, Белорусијом и Казахстаном, као јединственом царинском унијом.
Да би заокружила повољну инвестициону климу, Србија издваја значајна средства за изградњу инфраструктуре, што допуњује одговарајућим пореским олакшицама и финасијским подстицајима за инвеститоре, рекла је Арсић.
Помоћник министра финасија у Влади Републике Србије Зоран Ћировић нагласио је да се ради на изједначавању статуса резидената и нерезидената у пословању у Србији, као и на постепеној либерализацији свих финансијских токова.
Према његовим речима, изменама и допунама Закона о девизном пословању биће детаљније регулисан трансфер новца у Србију, како би се привукло што више девизних дознака из иностранства.
Потпредседник Привредне коморе Србије (ПКС) Михаило Весовић указао је да је економска сарадња матице и дијаспоре на недовољном нивоу и понудио помоћ ПКС у организацији пословних форума, скупова и прузања информација улагачима из дијаспоре.