Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Потписан уговор о оснивању заједничког предузећа ЕПС-а и "Сечи енергије"

Потписан уговор о оснивању заједничког предузећа ЕПС-а и "Сечи енергије"

Београд, 3. јул 2010. године – Руководство Електропривреде Србије (ЕПС) и италијанска компанија "Сечи енергија" потписали су данас уговор о оснивању Привредног друштва "Ибарске хидроелектране Краљево".

Фото: Фонет

Уговор су потписали генерални директор ЕПС-а Драгомир Марковић и Гаетано Макафери, председник групе "Макафери", у чијем је саставу "Сечи енергија".

Потписивању уговора присуствовали су министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Петар Шкундрић и амбасадор Италије у Србији Армандо Варикио.

Оснивање заједничке фирме, која ће изградити 10 хидроелектрана на Ибру, укупне снаге 103 мегавата, представља почетак реализације протокола о сарадњи у области енергетике Србије и Италије, а процењено је да је укупна вредност инвестиције 285 милиона евра.

Шкундрић је рекао је да потписивање уговора за заједничко предузеће ЕПС-а и "Сечи енергије" представља један од најважнијих корака у реализацији програма сарадње у области енергетике, које су договориле владе Србије и Италије.

Он је оценио да је то пројекат регионалног карактера, јер ће у његову реализацију бити укључено још неколико компанија из других земаља.

Министар рударства и енергетике је изразио очекивање да ће следеће године започети изградња хидроелектрана на Ибру и додао да је реч о првом пројекту где је удружен јавни и приватни капитал.

Данашњим чином улазимо у инвестициони циклус који је значајан за укупну економију наше земље, рекао је Шкундрић и додао да тај пројекат представља само око 20 одсто онога што треба да буде реализовано измедју Србије и Италије у сектору енергетике.

Он је указао да је у плану и реализација заједничких пројеката на средњој Дрини, у сарадњи са Републиком Српском, као и пројекти из области обновљивих извора енергије.

Варикио је оценио да потписивање уговора за заједничко предузеће ЕПС-а и "Сечи енергије" представља велики дан за партнерство две компаније и истакао да је тај пројекат био тема разговора председника Србије Бориса Тадића и премијера Италије Силвија Берлусконија, новембра прошле године у Риму.

Амбасадор Италије истакао је да Србија за Италију представља најважнију земљу овог региона, која има могућности да буде покретачка снага развоја и центар за привлачење страних инвестиција у том делу Балкана.

Марковић је, после потписивања уговора, рекао да је задатак заједничког предузећа пројектовање, израда документације, изградња и експолоатација хидроенергетских објеката на реци Ибар и додао да ће седиште фирме бити у Краљеву.

Он је казао да су радови на том пројекту већ почели, да је у току израда студије изводљивости за идејни пројекат, као и студија утицаја на животну средину, додајући да ће истражни радови започети ове године.

Ово је први пројекат којим ЕПС показује оријентацију ка профитном и тржишном начину пословања, а то ће од 1. јануара следеће године бити и формално остварено кроз трансформацију ЕПС-а у акционарско друштво, рекао је Марковић.

Он је навео да су разлози због којих ЕПС улази у овај пројекат улагање у обновљиве изворе енергије, који представљају један од развојних приоритета ЕПС-а, позитивни комерцијални ефекти који проистичу из подстицајних мера италијанске Владе за цену струје, које ће важити за овај пројекат, као и због бриге о животној средини.

Макафери је поновио је да се потписивање уговора за заједничко предузеће темељи на међудржавном споразуму потписаном измедју Србије и Италије и изразио очекивање да ће то бити само први корак у даљем развоју сарадње две земље у области енергетике.

Он је изразио очекивање да ће пројекат изградња 10 хидроелектрана на Ибру допринети развоју тог региона и додао да ти пројекти неће имати негативан утицај на животну средину.

У 10 каскадних хидроелектрана које ће бити изградјене на Ибру, укупне снаге 103 мегавата, планирано је да се годишње произведе око 420 милиона киловат-сати електричне енергије, а струја из тих хидроцентрала намењена је за извоз у Италију, по повлашћеним ценама које та земља даје за производњу струје из обновљивих извора енергије.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs