Смедерево, 4. јун 2010. године – На националној конференцији "Тврђаве на Дунаву – Могућности и изазови", која је данас одржана у Смедереву, представљен је пројекат повезивања седам дунавских тврђава у јединствену целину и усвојена Декларација о развојном пројекту "Пут културе – Тврђаве на Дунаву".
 |
Фото: Танјуг |
Конференција представља завршну активност пилот пројекта "Тврђаве на Дунаву", који се реализује у оквиру Регионалног програма Унеска за културно наслеђе југоисточне Европе "Културно наслеђе – мост ка заједничкој будућности".
Реч је о тврђавама у Бачу, Новом Саду, Београду, Смедереву, Великом Градишту, Голупцу и Кладову, чије би повезивање омогућило стављање њихових економских и социјалних потенцијала у функцију развоја ових локалних средина.
Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић поновио је да је став ресорног министарства да културно наслеђе треба чувати, обнављати и унапређивати јер се на тај начин улаже у развој овог ресурса, без којег бисмо остали без идентитета.
 |
Фото: Танјуг |
Према његовој оцени, без њега је незамислив и развој туризма у Србији, а циљ Министарства при покретању овог пројекта управо је била амбиција да се још више допринесе развојним стратегијама државе и да култура буде постављена у њихов фокус, а не на периферију интересовања.
Најважнији резултат пилот фазе овог пројекта била је изградња људских и институционалних капацитета и умрежавање свих нивоа власти, указао је он и додао да се то посебно односи на локалне средине које су наслеђе препознале као свој ресурс у стратегији одрживог развоја.
Министар је истакао да је као резултат тих напора створена мрежа локалних организација и повереника способних за даљи развој пројекта, и изразио захвалност Унеску и Влади Републике Италије на финансијској подршци пројекту.
Истовремено, обавештавамо Унеско о томе да је наша амбиција да овим пројектом у наредној фази повежемо југоисточну Европу са целим европским подунављем, чији је развој предвиђен и свеобухватном стратегијом ЕУ за Дунавски регион, поручио је Брадић.
Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић најавио је да ће за следећу годину за реализацију пројеката везаних за Дунав бити издвојена средства у износу од 25 милиона евра.
Према његовим речима, јединство које је постигнуто унутар Владе и у релацији са локалним самоуправама, покрајином и друштвом у целини, указује на то да ће се овог пута ствари покренути набоље.
Ђелић је рекао да ће последња велика конференција посвећена изради Дунавске стратегије за недељу дана бити одржана у Констанци, у Румунији, до када ће Влада Србије усвојити овај пројекат.
 |
 |
 |
Синиша Шешум |
 |
Фото: Танјуг |
Високи саветник у Департману за културно наслеђе Унеска у Венецији Синиша Шешум потврдио је да ће Унеско бити спреман да одговори на нове предлоге које доносе ова и сличне иницијативе.
Он је подсетио на то да је Унеско активан партнер у формулисању и спровођењу пројеката предвиђених у оквиру регионалне иницијативе од 2004. године, која укључује и пројекат "Тврђаве на Дунаву".
Директор Републичког завода за заштиту споменика културе Вера Павловић-Лончарски говорила је о културном потенцијалу и значају тврђава, док је Борислав Шурдић из Министарства културе одржао презентацију пилот пројекта "Тврђаве на Дунаву“.
На конференцији су учествовали представници ресорних министарстава, седам локалних самоуправа, Немачке организације за техничку сарадњу (ГТЗ), Републичког завода за заштиту споменика културе и Туристичке организације Србије (ТОС).