Београд, 2. јун 2010. године – Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Весна Арсић изјавила је данас да се очекује да преговори о приступању Србије Светској трговинској организацији (СТО) буду завршени током 2011. године.
Арсић је на радионици за медије "Светска трговинска организација и статус преговора Србије о приступању овој организацији" навела да су мултилатерални преговори у завршној фази, а да ће даљи процес преговора и време њиховог окончања у највећој мери зависити од унутрашњих фактора, пре свега, усвајања закона из одређених области.
Она је нагласила да је последњи, осми састанак Радне групе за приступање Србије СТО одржан 5. марта ове године, док је следећи планиран за септембар, и подсетила на то да се разговори воде на мултилатералном и билатералном нивоу.
И даље су, како је истакла, нерешена системска питања у вези са правом на обављање трговине, као и она која се односе на увозне дозволе.
Арсић је рекла да је потписан билатерални протокол о завршетку преговора са Јапаном, као и да су окончани преговори са Норвешком, Канадом, Швајцарском и ЕУ, при чему су у току билатерални преговори у вези са царинама у пољопривреди и индустрији са САД, Еквадором, Салвадором, Корејом, Бразилом и Украјином.
Један од проблема у приступању СТО је то што је земљама чланицама дозвољено да затраже билатералне преговоре у последњем тренутку, указала је она и навела пример Црне Горе која, поред Србије и БИХ, припада земљама у региону ван СТО, за коју је при крају преговора Украјина испоставила захтев за билатералним разговорима.
Такође, Арсић је рекла да се дешава да у билатералним преговорима буду отворени преговори о царинским стопама за 2.500 до 3000 производа, и додала да је, на пример, Швајцарска отворила питање царине за сиреве, чоколаде, бисквите, САД за царине за пилеће месо, језграсто воће, виски, смрзнуте сокове агрума, Бразил за шећер, свињско, пилеће и јунеће месо, а Норвешка за разне врсте рибе.
Помоћник министра економије и регионалног развоја Бојана Тодоровић истакла је да је чланство у СТО предуслов за учлањење Србије у Европску унију.
Она је додала да је СТО једина међународна организација која регулише правни оквир за међународну трговину и контролише 80 одсто светске трговине, 90 одсто финансијских трансакција, 92 одсто телекомуникационих и информационих технологија и 97 одсто права интелектуалне својине.
Тодоровић је напоменула да чланство у СТО доноси земљама различите користи – од предвидљивости и сигурности висине царинских стопа, до веће привлачности за стране инвеститоре.
Према њеним речима, у процесу приступања СТО тренутно се налази 30 земаља, а просечно трајање поступка учлањења износи приближно шест година, при чему је Кина преговарала 15 година и пет месеци, а Русија преговара од 1993. године.