Коришћење економског потенцијала тврђава на Дунаву у циљу развоја локалних средина
Београд, 1. јун 2010. године – Министарство културе Владе Републике Србије саопштило је да ће национална конференција "Тврђаве на Дунаву - Могућности и изазови" бити одржана 4. јуна у Вили Обреновића у Смедереву.
Конференција је замишљена као дијалог кључних актера на националном и локалном нивоу, уз учешће представника релевантних међународних организација у циљу иницирања развојног пројекта "Пут културе - Тврђаве на Дунаву".
Тим пројектом ће потенцијал културних ресурса бити стављен у функцију развоја локалних средина, што се нарочито односи на општине Бач, Велико Градиште, Голубац и Кладово.
Конференција представља завршну активност пилот пројекта "Тврђаве на Дунаву" који се реализује у оквиру Регионалног програма Унеска за културно наслеђе југоисточне Европе "Културно наслеђе - мост ка заједничкој будућности".
Развојни пројекат "Пут културе - Тврђаве на Дунаву" треба да повеже седам дунавских тврђава у јединствену тематску целину и омогући да њихов економски, али и социјални потенцијал буде стављен у функцију развоја локалних средина у којима се тврђаве налазе.
Тај пројекат треба да допринесе и бољем коришћењу културно-историјског наслеђа као ресурса, па може да има и улогу мотора економске ревитализације слабије развијених подручја дуж Дунава, доприносећи уравнотеженом регионалном развоју.
Предуслов коришћења економског потенцијала тврђава на Дунаву је укљученост и договор свих заинтересованих страна на националном и локалном нивоу, које би заједнички радиле на његовом планском развоју.
Пројекат испуњава све предуслове за то да у наредној фази прерасте у паневропски пројекат који би обухватио све тврђаве дуж тока Дунава кроз Европу, чији би центар био у Србији.
На конференцији ће учествовати представници министарстава културе, економије и регионалног развоја, животне средине и просторног планирања, инфраструктуре, за Национални инвестициони план (НИП), као и из кабинета потпредседника Владе за европске интеграције, из Владе АП Војводине и седам градова и општина које учествују у пројекту (Бач, Нови Сад, Београд, Смедерево, Велико Градиште, Голубац и Кладово).
Најављено је и учешће представника Унеска, Немачке организације за техничку сарадњу (GTZ), Републичког завода за заштиту споменика културе и Туристичке организације Србије, додаје се у саопштењу.