Елиминисање нецаринских баријера које отежавају трговину са Македонијом
Београд, 1. јун 2010. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић боравиће сутра у једнодневној радној посети Скопљу током које ће са званичницима Македоније разговарати о унапређењу економске сарадње између две земље.
Динкић ће се том приликом састати са председником Владе Македоније Николом Груевским и потпредседником Владе Македоније Владимиром Пешевским.
Економска сарадња Србије и Македоније базира се претежно на робној размени која је на задовољавајућем нивоу и која се од јуна 2006. године, на основу билатералног Споразума о слободној трговини закљученог октобра 2005. године и мултилатералног Споразума о слободној трговини ЦЕФТА из 2006. године, одвија без наплате царине.
Србија годинама уназад бележи суфицит у робној размени са Македонијом. У 2009. години укупна робна размена износила је 663 милиона долара, од чега је извоз наше земље био 429,1 милион долара, а увоз 233,9 милиона долара.
Највећи српски извозници у Македонију су “Ју-Ес стил”, “Свислајон”, “Тетрапак”, “Макси ко” д.о.о., Гранд инжињеринг, “Дијамант”, “Алфа-плам”, “ХИП Петрохемија”, “ЦТ компјутерс”, Рударски басен Колубара и други.
Трговину са Македонијом, која је према ЦЕФТА споразуму у потпуности либеразована, отежавају нецаринске баријере које се односе на компликоване процедуре на граничним прелазима, проблем признавања сертификата о квалитету, неусклађеност домаћих стандарда и техничке регулативе са међународним стандардима, као и недостатак адекватне саобраћајне и друге инфраструктуре, што неповољно утиче на српски извоз.
Елиминисање ових баријера биће једна од тема сутрашњег састанка Динкића са званичницима Македоније.
У последњих неколико година инвестиције Србије у ту земљу износе приближно 40 милиона долара, док до сада нису регистроване значајније инвестиције из Македоније, сем оне компаније “Сеавус” која је 2008. године инвестирала у Град Ниш, у развојни центар у области телекомуникација и информатике, производње и развоја софтвера.
Највећа инвестиција из Србије у Македонију је гринфилд улагање компаније “Бомекс” у производњу магнезијумских цигли у износу већем од 15 милиона евра.
Од великих српских фирми, своје представништво у Македонији имају „Здравље”, „Галеника”, „Хемофарм”, „Јат”, “Свислајон” и „Делта М”.