Београд, 28. мај 2010. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да ће држава наставити са политиком флексибилног девизног курса и предузимањем мера чији је циљ покретање привреде.
 |
Фото: Фонет |
Динкић је на представљању Нове кредитне банке Марибор (КБМ) одржаном у хотелу "Ин" истакао да девизне резерве наше земље износе 11 милијарди евра, што ће, уз постигнути споразум са Међународним монетарним фондом (ММФ), допринети стабилизацији динара, чија вредност ових дана осцилира.
Он је подсетио на то да извоз Србије у првом кварталу ове године, у односу на исти период прошле године, бележи раст од 15 одсто, што потврђује да флексибилни курс домаће валуте даје резултат.
Динкић је рекао да је за 2010. годину пројектован раст бруто домаћег производа (БДП) од 1,5 одсто, али и изнео процену да ће до краја године тај раст износити два одсто.
Према његовој оцени, инфлација која у овом тренутку износи четири одсто ниска је за прилике у нашој земљи, при чему буџетски дефицит износи 4,8 одсто, али је јавни дуг низак и чини 32 одсто БДП-а, за разлику од Европске уније, где је просек 72 одсто.
Министар је истакао да је банкарски сектор био кључни амортизер кризе у Србији, и подсетио на то да Влада није дала ниједан евро за докапитализацију банкарског сектора, али је увела меру субвенционисања каматних стопа како би покренула привреду.
Динкић је указао и на ситуацију из 2008. године, када су грађани за само месец дана повукли милијарду евра из банака, али и на то да је после мера Владе Србије та ситуација превазиђена, тако да је штедња грађана сада за 500 милиона евра већа него пре кризе.
Наша политика јесте да подржимо секторе аутомобилске индустрије, електронике и информационих технологија, нагласио је он и подсетио на то да су за инвеститоре уведени и подстицаји за сваког новозапосленог радника.
Према његовим речима, предност Србије јесте у томе што има потписане споразуме о слободној трговини са Европском унијом, Руском Федерацијом, Белорусијом, Казахстаном и земљама ЦЕФТА споразума, што чини тржиште од милијарду становника.
То је наша државна стратегија - да постанемо тржиште на коме ће се производити роба за извоз и да на тај начин променимо структуру привреде, поручио је Динкић.
Он је подсетио и на то да је Србија почела радове на завршетку Коридора 10 кроз Војводину, као и да се раде и деонице на југу и истоку наше земље.
Новцем од продаје државног пакета акција "Телекома Србија", како је најавио, биће финансиран аутопут од Београда ка Чачку, прстен који ће овај аутопут повезивати са Коридором 10, као и регионални путеви у источној Србији.
Министар економије и регионалног развоја прецизирао је да у Србији ради 500 предузећа из Словеније, која запошљавају велики број радника и која су у нашу земљу инвестирала приближно 750 милиона долара.
Председник Управе Нове кредитне банке Марибор д.д. Матјаж Ковачич најавио је да ће аквизицијом Креди банке ова словеначка група бити много присутнија у Србији.
Припремили смо план реструктурирања Креди банке у наредне три године, рекао је Ковачич и указао на то да је КБМ сада 25 пута продуктивнија од Креди банке.
Група Нова КБМ има 14 компанија, међу којима су банке, осигуравајућа друштва, лизинг компаније и компаније које се баве некретнинама, 500.000 клијената у Словенији и 100.000 акционара, истакао је председник Управе Нове КБМ.
Према његовим речима, обим пословања ове групе, која запошљава 2.800 људи, износи шест милијарди евра, а ове године по први пут због економске кризе неће бити подељене дивиденде.
Новац ће бити употребљен за инвестиције, истакао је Ковачич и поручио да је стратешки циљ Групе Нова КБМ да до 2013. године приближно 20 одсто прихода оствари на основу пословања на тржиштима ван Словеније.