Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Влада и ММФ постигли договор који ће омогућити повлачење 380 милиона евра

Влада и ММФ постигли договор који ће омогућити повлачење 380 милиона евра

Београд, 27. мај 2010. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић изјавила је данас да су Србија и Међународни монетарни фонд (ММФ) завршили преговоре о четвртој ревизији стенд-бај аранжмана, што ће нашој земљи омогућити повлачење додатних 380 милиона евра намењених подршци девизним резервама.



Драгутиновић је на заједничкој конференцији за новинаре представника ММФ-а и Владе Србије објаснила да је, с обзиром на то да очекивани привредни опоравак није ишао предвиђеним темпом, договорено да се повећа дефицит буџета због мањка јавних прихода.

Постигнут је договор и о томе да за исплате најугроженијим категоријама становништва - пензионерима, запосленим у јавним службама и сиромашним општинама, буде издвојено 6,5 милијарди динара, као и да буду исплаћене и заостале земљорадничке пензије, указала је министар.

Према њеним речима, у споразуму су очекиване стопе економског раста ревидиране са два одсто на један ипо одсто у овој години, као и на три одсто са раније планираних четири одсто у 2011. години.

Циљана инфлација у овој години остаје, како је навела, на раније предвиђеном нивоу од шест одсто, а наредне године на нивоу од 4,5 одсто.

Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић оценио је да ће споразум са Међународним монетарним фондом (ММФ) допринети стабилности курса динара и девизних резерви земље.

Он је подсетио на то да су девизне резерве рекордне и да тренутно износе 11 милијарди евра , што је сасвим довољно за то да Народна банка Србије (НБС) може да интервенише на девизном тржишту.

Динкић је објаснио да Србија неће повлачити средства од краја јуна, када их ММФ одобри, јер тренутно има четири пута веће девизне резерве од укупне масе динара код грађана и банака.

Министар је саопштио и да је постигнут договор о томе да буде омогућена једнократна исплата бонуса у јавним службама у виду регреса за годишњи одмор до 5.000 динара, коју неће добити помоћници министара, и додао да ће исти износ добити и пензионери са најнижим примањима.

Он је потврдио да је за Божић предвиђена исплата још једног бонуса у истом износу, о чему је раније договор постигнут са просветом и здравством.

Динкић је најавио да ће представници ММФ-а поново посетити Београд у августу, и изразио уверење да се тада могу очекивати другачије и боље пројекције те међународне финансијске институције.

Министар рада и социјалне политике Расим Љајић истакао је да ће постизање споразума са ММФ-ом омогућити реализацију пакета социјалне помоћи у укупној вредности од 1,45 милијарди динара.

Љајић је прецизирао да ће за народне кухиње - 69 постојећих и 10 нових, бити издвојено 252 милиона динара, док ће 131 милион динара бити намењен за 53.300 ланч пакета основних животних средстава, као и за хигијенске пакете за стара лица и сеоске породице.

Предвиђена је и помоћ породицама које се налазе у такозваној сивој линији сиромаштва, односно оним породицама које су сиромашне, али не испуњавају услове за добијање социјалне помоћи, за шта је планирано 100 милиона динара, најавио је министар.

Према његовим речима, 400 милиона динара биће издвојено за социјалне услуге на локалном нивоу у 48 најнеразвијенијих општина, што подразумева помоћ у кући, оснивање геронтолошких центара и помоћ деци са сметњама у развоју.

Поред тога, ова средства треба да допринесу и томе да у потпуности буду покривени предвиђени дечији додаци и породиљске накнаде, за које сваке године недостаје од 500 до 600 милиона динара, истакао је министар рада и социјалне политике.

Шеф Мисије Међународног монетарног фонда (ММФ) Алберт Јегер саопштио је да Србија, уколико жели успешан завршетак четврте ревизије стенд-бај аранжмана са ММФ-ом, мора до јуна у скупштинску процедуру да упути Предлог закона о пензионом систему и да смањи број запослених у државној администрацији.

Јегер је навео да, у супротном, Борд извршних директора ММФ-а који ће заседати у јуну неће донети позитивну одлуку о четвртој ревизији стенд-бај аранжмана.

У том случају би, имајући у виду да је планирано да мисија ММФ-а поново дође у Србију у августу да би извршила пету ревизију стенд-бај аранжмана, тада била спорна не само четврта, већ и пета ревизија тог споразума, објаснио је шеф Мисије ММФ-а.

Према његовим речима, Влада Србије преузела је обавезу да до септембра ове године у скупштинску процедуру упути Предлог закона о фискалној одговорности који ће помоћи да се трајно реши проблем високе јавне потрошње.

ММФ је 15. маја 2009. године одобрио Србији нови стенд-бај аранжман у укупном износу од 2,9 милијарди евра, који ће трајати до априла 2011. године.

Средства тог кредита користе се за јачање девизних резерви, као подршка економском програму Владе Србије за умањење утицаја светске економске кризе.

У досадашње три транше Србија је повукла приближно 1,3 милијарди евра из аранжмана са овом међународном финансијском институцијом.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs