Београд, 5. мај 2010. године – Министар трговине и услуга у Влади Републике Србије Слободан Милосављевић изјавио је данас да је током посете делегације наше земље Норвешкој оцењено да постоји могућност унапређења сарадње у више области, међу којима су енергетика, прерада рибе и машинска индустрија.
Милосављевић је у изјави за агенцију Танјуг оценио да је посета политичко-привредне делегације наше земље, коју је предводио председник Србије Борис Тадић, била успешна јер је том приликом отворен низ питања која могу да доведу до интензивирања сарадње двеју земаља у наредном периоду.
Он је подсетио на то да је Норвешка, после Аустрије и Италије, трећи инвеститор у Србији, пре свега, захваљујући томе што је "Теленор", који је један од светских лидера у области телекомуникација, купио компанију "Мобтел".
Министар је указао на то да је делегација Србије током посете имала разговоре и са председником и менаџментом "Теленора", који су изразили задовољство сарадњом са Владом Србије и пословањем у нашој земљи.
Он је оценио да је обим робне размене са Норвешком релативно скроман, и прецизирао да је прошле године износио нешто мање од 20 милиона долара, са дефицитом на страни Србије.
Норвешка је показала велико интересовање за наставак улагања у сектор телекомуникација, имајући у виду да је "Теленор" добио и другу лиценцу за фиксну телефонију у Србији, навео је Милосављевић.
Према његовим речима, постоји интересовање и за куповину пољопривредно-прехрамбених производа из Србије, као и за прераду рибе из те земље у Србији за потребе тржишта Европе – пре свега југоисточне Европе и зоне ЦЕФТА.
Таквим плановима у прилог иде и чињеница да је Србија са земљама ЕФТА, којима припада и Норвешка, потписала Споразум о слободној трговини, указао је министар, уз оцену да је то добра основа за реализацију поменутих интересовања.
Милосављевић је подсетио на то да је Норвешка велики донатор Србије са више од 140 милиона евра бесповратне помоћи, при чему су неке од тих донација, као што су оне у аеродром у Нишу и у систем образовања, школства и здравствене заштите, значајно побољшале квалитет живота у нашој земљи.
Он је навео да је Норвешкој понуђена сарадња у сектору енергетике на изградњи нових хидро капацитета и ветрогенератора, као и могућност да компаније из те земље учествују у завршетку коридора и инфраструктурним радовима у Србији.
Реално је очекивати да ће пријатељство, висок ниво разумевања и традиционално добри односи између народа две земље резултирати и новим пословима који ће, као и они склопљени раније, значајно допринети развоју српског тржишта и српске економије, оценио је Милосављевић.