Нови Пазар, 28. април 2010. године – Потпредседник Владе Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић најавио је данас да ће Влада у мају усвојити посебан државни програм за оживљавање индустријских центара који ће поред Ниша, Краљева и Зајечара обухватити и Нови Пазар.
ВИДЕО: Млађан Динкић и Расим Љајић у посети индустрији намештаја "Тахировић"
Динкић, који је са министром рада и социјалне политике Расимом Љајићем посетио Нови Пазар, објаснио је да ће овај програм подразумевати посебне подстицаје за инвеститоре који буду отварали радна места у тим градовима, тако да ће, на пример, они који буду улагали у Нови Пазар имати двоструко веће подстицаје за сваког новозапосленог.
Потпредседник Владе је нагласио да тај град има високу стопу незапослености од 50 одсто, и додао да је Влада донела одлуку о томе да посебно стимулише инвеститоре који буду желели да у овом граду улажу у нове погоне, прошире капацитете и реконструишу постојеће погоне.
Такође, он је рекао да ће у Новом Пазару бити отворена филијала Фонда за развој, који под повољнијим условима одобрава кредите за радно интензивне гране у мање развијеним подручјима.
За те кредите ће, како је истакао, бити потребна хипотека само од 50 одсто вредности кредита, при чему је каматна стопа фиксна и износи 2,5 одсто годишње, на период отплате од пет година.
Ови кредити ће помоћи компанијама које запошљавају раднике у радно интензивним гранама, као што су индустрија намештаја, текстила, обуће и машинска индустрија, и омогућиће им да се развијају и запошљавају нове раднике, указао је потпредседник Владе.
Динкић и Љајић су разговарали са градоначелником Новог Пазара Мехом Махмутовићем, а потом и са привредницима овог краја.
На почетку посете они су обишли индустрију намештаја "Тахировић", а Динкић је том приликом оценио да је ова компанија пример како једна радно интензивна грана може да буде успешна и да производи робу не само за тржиште Србије већ и за извоз.
Потпредседник Владе је саопштио да је данас објављен јавни позив за продају имовинских целина Текстилног комбината “Рашка”, који већ 15 година нема решен статус.
Он је истакао да од данас почиње решавање тог питања на озбиљан и систематски начин, и најавио да ће 31. маја бити обављене прве лицитације за поједине имовинске целине овог комбината.
Према његовим речима, услов је да се на позив јаве стратешки партнери који ће организовати производњу, запослити минималан број људи по свакој појединачној целини и на тај начин омогућити да овај текстилни комбинат поново почне да ради.
Динкић је нагласио да није важно да ли ће се у њему производити само текстил и обућа, или ће бити организована и нека друга производња, већ је циљ да та производња има тржиште и да се запосле радници који немају посао.
Он је навео да ће средства од продаје те имовине бити употребљена за измиривање свих обавеза које су настале у прошлости, и потврдио да већ постоји интересовање привредника из Новог Пазара и иностраних инвеститора за куповину имовинских целина Текстилног комбината “Рашка”.