Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Подршка Италије снажан подстрек Србији на европском путу

Подршка Италије снажан подстрек Србији на европском путу

Београд, 26. април 2010. године – Потпредседник Владе Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић и министар за економски развој Италије Клаудио Скајола потписали су данас заједничку декларацију о оснивању Пословног савета Србије и Италије.

ВИДЕО: Млађан Динкић и Клаудио Скајола потписују заједничку декларацију о оснивању Пословног савета Србије и Италије





Динкић је на отварању економског форума Италија–Србија „Нове могућности економске сарадње“ истакао да Италија подржава кандидатуру Србије за чланство у Европској унији и додао да је циљ данас основаног савета даљи развој економских односа између две земље.

Према његовим речима, то тело ће функционисати као форум на коме ће привредници Србије и Италије дискутовати о економским питањима, посебно у области инвестиција, при чему је планирано да се састаје најмање два пута годишње, наизменично у Србији и Италији.

Говорећи о економској сарадњи, потпредседник Владе Србије је навео да је потврђено да је фабрика аутомобила из Крагујевца један од приоритета италијанске компаније “Фијат”, која ће у другој половини наредне године у Србији почети пробну производњу новог модела.

Он је најавио да ће након првомајских празника почети преговори са италијанским произвођачем резервних делова за аутомобиле "Мањетијем Марелијем", који жели да изгради производне капацитете у Крагујевцу.

Динкић је рекао да ће у сарадњи са компанијом “Фијат” 25. маја у Београду бити отворен самит произвођача ауто-компоненти на коме ће, поред италијанских, бити заступљене и компаније из Немачке, Француске, Аустрије, Словеније, Јужне Кореје и Јапана.

Потпредседник Владе је нагласио да Србија жели да убрза привредни опоравак након кризе, због чега ће побољшати услове за пословање и инвестиције.

Србија ће од маја потенцијалним страним инвеститорима који желе да уложе у неке општине и градове понудити подстицаје до 10.000 евра по сваком новозапосленом раднику, напоменуо је он и прецизирао да се то односи на Ниш, Зајечар, Краљево и Нови Пазар.

Динкић је указао на то да је у плану да се до јесени смањи порез на плате на 10 одсто и да се повећа део неопорезиве зараде јер ће на тај начин Србија постати атрактивнија за улагања.

Он је подсетио на то да порез на плате у Србији тренутно износи 12 одсто, док је део зараде на који се не плаћа порез 6.554 динара.

Скајола је оценио да је економска криза завршена, али да је потребно време да се привредни раст врати на ниво из 2008. године.

Он је рекао да економско оживљавање представља кључни изазов како би се дошло на ниво од пре почетка кризе.

Према његовим речима, Италија је лакше од неких других земаља пребродила кризу захваљујући предузетничкој способности њених компанија у свим привредним гранама.

Такође, Скајола је указао на значај који Србија има за Италију и најавио да ће Италија наставити да подржава економски развој Србије, чији је крајњи циљ чланство у Унији.

Председник Привредне коморе Србије (ПКС) Милош Бугарин прецизирао је да је обим економске размене двеју земаља прошле године био 2,36 милијарди долара, и додао да извоз Србије у Италију износи 27,6 одсто укупног извоза у ЕУ, при чему је у прва два месеца ове године Италија поново на првом месту у српском извозу.

У прва два месеца ове године, како је истакао, у Италију је извезено робе у вредности од 156 милиона долара.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs