Копаоник, 9. март 2010. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас на „Копаоник бизнис форуму 2010“ да Србија треба да покрене моделе привредног раста базиране на извозу и привлачењу страних инвеститора.
 |
Фото: Танјуг |
Динкић је истакао да су Србији потребне инвестиције попут "Фијата" у Крагујевцу јер су ефекти такве инвестиције дугорочни, и навео податак да је учешће извоза у бруто домаћем производу Србије 19 одсто, док је у ЕУ веће од 50 одсто.
Ситуација у Београду није тако драматична као у другим крајевима Србије, указао је потпредседник Владе и додао да су висока незапосленост и ниска куповна моћ тренутни изазови за Владу Србије.
Он је поновио да је одмрзавање плата у септембру ове године неопходно, а да у међувремену треба повећати куповну моћ становништва, и најавио да ће са представницима ММФ-а бити разговарано о формули за обрачун плата.
Предлог Владе је да се плате усклађују са стопом инфлације, плус половина раста БДП-а, рекао је Динкић и напоменуо да би ове године требало да буду повећане и најниже пензије.
Према његовим речима, то би коштало више од десет милијарди динара или 0,3 одсто БДП-а, при чему ће све те мере повећати запосленост и тражњу, производњу и извоз.
Динкић је указао на то да ресорно министарство у сарадњи са Народном банком Србије припрема модел субвенционисаних „кеш“ кредита до 3.000 евра у динарској противвредности, који би били намењени углавном средњој класи, са роком отплате на три године и годину дана почека.
Он је навео да су за јавну инфраструктуру већ обезбеђени кредити од међународних финансијских институција у износу од приближно 1,2 милијарде евра.
Потпредседник Владе је нагласио да је кључно питање прошле године било како зауставити пад, а у овој години како убрзати опоравак.