Неопходно унапредити привредну сарадњу Србије и Египта
Београд, 24. фебруар 2010. године – Министар трговине и услуга у Влади Републике Србије Слободан Милосављевић изјавио је данас да би привредна сарадња Србије и Египта морала да буде унапређена и да постоји велики потенцијал за повећање обима спољнотрговинске размене.
Милосављевић је на бизнис форуму Србија-Египат који је одржан у Привредној комори Србије (ПКС), уз учешће делегације египатских инвеститора, истакао да се ради о најзначајнијој делегацији египатских пословних људи која је икада посетила Србију.
Он је указао на то да ову делегацију предводи министар трговине и индустрије Рашид Мухамед Рашид, а циљ њихове посете јесте упознавање са пословним амбијентом у Србији.
Према његовим речима, у Србији се не налазе само лидери бизниса Египта, већ и лидери бизниса Средњег истока и Африке, који да би постали глобални лидери треба да буду присутни и у региону југоисточне Европе.
Министар је оценио да они треба да буду присутни и у Србији, као највећој и најперспективнијој земљи региона, и упутио им позив да интензивирају послове и на Балкану.
Милосављевић је подсетио на то да Србија и Египат имају традицију у политичкој и економској сарадњи дугу више од 100 година, и изразио очекивање да ће та посета резултирати новим заједничким пословима.
Обим трговинске размене Србије и Египта, како је навео, у последњих неколико година расте и мери се десетинама милиона долара годишње, при чему је обим те размене седамдесетих и осамдесетих година прошлог века износио стотине милиона долара.
Рашид је истакао да посета египатских привредника Србији има за циљ да се истраже могућности за улагање у Србију, за шта постоји велико интересовање, као и за унапређење привредне сарадње две земље.
Он је нагласио да Србија и Египат треба да искористе велики број споразума о слободној трговини које имају са другим земљама, и упутио позив српским привредницима да искористе Египат као базу за пословање на Средњем истоку и афричком континенту.
Председник ПКС Милош Бугарин истакао је да Србија настоји да обнови и интензивира сарадњу са својим традиционалним партнерима, са којима се пријатељски односи непрекидно одвијају од времена бивше СФРЈ, а међу њима је и Египат.
Бугарин је навео да су се из Србије у Египат у претходном периоду највише извозили производи обојене металургије, резане грађе, путнички аутомобили, трактори, машине и производи хемијске индустрије, док се из Египта у Србију највише увозило јужно воће, памук, пиринач, поврће, клима уређаји, керамика и санитарије.
Он је указао на то да се укупан годишњи обим размене две земље удвостручио у периоду од 2005. до 2008. године, са 20 на више од 50 милиона долара, док је у 2009. години обим те робне размене опао и износи приближно 35 милиона долара.
Бугарин је навео да то ни изблиза није одраз снага и економије две земље и на томе се мора заједнички радити, и изразио очекивање да ће посета делегације египатских привредника допринети томе да се такво стање промени.
Према његовим речима, будућа сарадње две земље, осим директне робне размене, треба да се одвија кроз чвршће повезивање компанија, са циљем трансфера технологија у производним и услужним делатностима, јер је остало да подстакнемо стратешко повезивање у секторима од обостраног интереса.
Србија може бити идеалан партнер за египатске инвеститоре јер наша земља има потписане споразуме о слободној трговини са Русијом, земљама ЦЕФТА, ЕФТА, Белорусијом и Турском, подсетио је Бугарин.
Он је додао да се египатски инвеститори могу укључити и у приватизацију српских фабрика, инвестирање у пројекте инфраструктуре, као и у заједничку производњу меса и других прехрамбених производа.