Београд, 23. фебруар 2010. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић изјавила је данас да су преговори Мисије Међународног монетарног фонда (ММФ) и Србије о трећој ревизији стенд-бај аранжмана успешно окончани.
 |
Слева: Алберт Јегер, Диана Драгутиновић, Млађан Динкић, Јован Кркобабић и гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић |
Драгутиновић је на конференцији за новинаре, по завршетку двонедељних разговора представника Србије и ММФ-а, истакла да је постигнут договор о пензионој реформи у Србији, и додала да је прецизирано да пензије прате динамику зарада у јавном сектору.
Она је најавила да ће приликом наредне ревизије аранжмана са том финансијском институцијом бити утврђена динамика раста тих зарада и на основу тога биће донет закон о фискалној одговорности, а након тога нови пензиони закон.
Према њеним речима, приликом ове ревизије аранжмана са ММФ-ом установљено је да су сви договорени критеријуми за фискалну политику извршени по плану.
Шеф Мисије ММФ-а Алберт Јегер истакао је да се Влада Србије придржавала договора у оквиру стенд-бај аранжмана и најавио да ће коначну оцену о трећој ревизији донети Борд директора ММФ-а крајем марта.
Према његовим речима, уколико Борд директора донесе позитивну оцену, Србија ће моћи да повуче нових 350 милиона евра из стенд-бај аранжмана за јачање девизних резерви.
Јегер је оценио да Србија у 2010. може очекивати раст БДП-а до два одсто, а у 2011. години до три одсто, при чему више неће моћи да очекује високе стопе раста од пет до шест одсто годишње, као што је то било у протеклих неколико година, већ ће морати да мења модел вођења економије.
Он је указао на то да је економска криза показала да Србија не може да приушти повратак на модел економије заснован на високој потрошњи, ниској домаћој штедњи и ниском извозу.
Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић рекао је да је са ММФ-ом договорено да плате и пензије буду замрзнуте у првој половини године, али да је остављен простор за разговоре о одмрзавању плата и пензија у другој половини године ако се привреда опоравља брже него што је прогнозирано.
Динкић је најавио да ће се о томе детаљно разговарати у мају, приликом следеће посете Мисије ММФ-а.
Он је додао да су представници те финансијске институције потврдили да је 2010. година изласка из рецесије и да су подигли пројекцију привредног раста Србије са 1,5 одсто на два одсто.
Према његовим речима, са ММФ-ом је постигнут договор да се пореска оптерећења, као што су порез на додату вредност и порез на плате, неће мењати.
Потпредседник Владе је истакао да је у потпуности остварено све што је договорено са ММФ-ом, и оценио да ће споразум обезбедити стабилност за даљи опоравак српске економије и бити добар сигнал за стране инвеститоре.
Потпредседник Владе Србије Јован Кркобабић рекао је да је са Мисијом ММФ-а постигнут договор о реформи пензионог система, чија примена почиње од априла 2011. године и предвиђа усклађивање пензија према расту зарада у јавном сектору.
Кркобабић је указао на то да је договор постигнут у начелу, а коначна одлука ће бити донета у мају, приликом следеће посете Мисије ММФ-а.