Почетна страна > Вести > Економија > Кроз реализацију старт-ап и кредита за почетнике запослено више од 20.000 радника
Кроз реализацију старт-ап и кредита за почетнике запослено више од 20.000 радника
Београд, 22. фебруар 2010. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да је кроз реализацију старт-ап и кредита за почетнике у последње четири године запослено више од 20.000 радника у Србији.
Динкић је приликом обиласка предузећа "Lav collection" из Гроцке, чији је власник захваљујући старт-ап кредиту започео сопствени бизнис 2007. године и запослио 10 радника, рекао да је Министарство објавило нови конкурс за кредите за почетнике без хипотеке и старт-ап кредите за предузетнике и правна лица.
Он је навео да ће ове године за старт-ап и кредите за почетнике бити издвојено више од 2,2 милијарде динара, и упутио позив заинтересованима да конкуришу за добијање повољних средстава за отпочињање сопственог бизниса.
Потпредседник Владе је изразио очекивање да ће ове године бити одобрено приближно 2.000 кредита за почетнике, и додао да ће конкурс трајати до краја априла.
Такође, Динкић је истакао да држава давањем тих кредита ризикује јер се не тражи никаква хипотека, а ако неко не успе у послу који је покренуо, мора да врати само опрему коју је купио из кредита.
Према његовим речима, ове године је од укупно издвојених 2,2 милијарде динара за те кредите једна милијарда обезбеђена из буџета, а 1,2 милијарде динара по основу наплате рата из претходних година.
Динкић је указао на то да ће у првој половини ове године бити решен проблем неуспешно приватизованих предузећа у Србији, и истакао да ће нека од тих предузећа поново бити понуђена на тржишту, док ће друга која немају перспективу отићи под стечај.
Он је истакао да су поднете кривичне пријаве против више од 40 особа које су ненаменски трошиле средства из кредита за почетнике, и додао да тужилаштво треба да против тих особа изрекне оштре казне.
Потпредседник Владе је прецизирао да је ненаменско трошење средстава из тих кредита откривено у само три одсто случајева и да је било много више позитивних примера, као што је поменуто предузеће из Гроцке, које се бави производњом дечје одеће.
Динкић је најавио да ће бити појачана контрола у целој Србији како би се средства из тих кредита наменски користила, и додао да ће Национална агенција за регионални развој која је овлашћена за ту контролу предложити Влади да се у тај посао укључи и Национална служба за запошљавање.
Заменик директора Агенције за развој малих и средњих предузећа и предузетништва Горан Џафић рекао је да је контролом утврђено да су средства из старт-ап и кредита за почетнике коришћена за летовања, куповину аутомобила и станова.
Он је истакао да је било и оних који су узимали новац за отварање предузећа која су одмах гасили, а средства уредно враћали, и додао да постоји сумња да су средства у тим случајевима коришћена за позајмљивање и добијање веће камате јер је камата на старт-ап кредите износила један одсто.
Џафић је рекао да су због тога камате на кредите за почетнике ове године повећане на 2,5 одсто годишње, и најавио да ће у 2010. години бити настављена појачана контрола трошења средстава из поменутих кредита.