Београд, 17. фебруар 2010. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да је развој туризма на Дунаву важан не само за Србију већ и за све земље кроз које та река протиче.
 |
Фото: Фонет |
Динкић је, након што је са директором Немачке организације за техничку сарадњу (ГТЗ) за Србију Уве Штумфом потписао уговор за спровођење пројекта „Регионални програм за оснивање Дунавског центра за компетенцију” у циљу јачања региона средњег и доњег Подунавља у Хрватској, Србији, Румунији, Бугарској, Украјини и Молдавији, изразио задовољство што је у име Владе Србије ставио први потпис за оснивање Дунавског центра за компетенцију.
Он је навео да се шест земаља удружило у реализацији регионалног пројекта који треба да помогне развој туризма на Дунаву, и прецизирао да, поред Србије, у овом пројекту учествују Хрватска, Румунија, Бугарска, Украјина и Молдавија.
Динкић је додао да Влада СР Немачке преко ГТЗ-а финансијски помаже пројекат чија ће реализација трајати пет година, и подсетио на то да се Дунавом превезе највећи број путника у Европи.
Број страних туриста који су 2003. године посетили Србију био 17.000, а 2009. године 109.000, истакао је Динкић и навео да је 2003. године на српске обале Дунава пристао 141 брод, а 2009. године 800 бродова, што показује да се број страних туриста из године у годину повећава.
Амбасадор СР Немачке у Србији Волфрам Мас подсетио је на то да је Дунав у европској историји увек заузимао важно место и оценио да је иницијатива Србије и Туристичке организације Србије за оснивање овог центра добар пример регионалне сарадње.
Мас је навео да ће Дунавски центар за компетенцију туристички унапредити регион између Хрватске и Црног мора, при чему су у плану нове културне руте и руте за разоноду дуж обала, постављање веб-портала и умрежавање, консултације и подршка туристичким предузећима.
Он је најавио да ће се представници свих шест земаља 23. фебруара окупити у Београду, када би требало да буде донет и статут Дунавског центра.
Амбасадор Немачке је додао да пројекат чине две фазе, при чему Влада Немачке прву фазу финансира са два милиона евра, а другу са истим или већим средствима, зависно од реализације пројекта.
Циљ Дунавског центра за компетенцију је подстицање туристичке понуде региона средњег и доњег Подунавља и заступање интереса туристичких субјеката из Србије, Хрватске, Бугарске, Румуније, Украјине и Молдавије.
Основне активности овог центра су промоција туристичке понуде средњег и доњег Дунава, економски развој региона, као и прикупљање средстава за њихов даљи развој.