Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Развој туризма на Дунаву важан за Србију

Развој туризма на Дунаву важан за Србију

Београд, 17. фебруар 2010. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да је развој туризма на Дунаву важан не само за Србију већ и за све земље кроз које та река протиче.

Фото: Фонет

Динкић је, након што је са директором Немачке организације за техничку сарадњу (ГТЗ) за Србију Уве Штумфом потписао уговор за спровођење пројекта „Регионални програм за оснивање Дунавског центра за компетенцију” у циљу јачања региона средњег и доњег Подунавља у Хрватској, Србији, Румунији, Бугарској, Украјини и Молдавији, изразио задовољство што је у име Владе Србије ставио први потпис за оснивање Дунавског центра за компетенцију.

Он је навео да се шест земаља удружило у реализацији регионалног пројекта који треба да помогне развој туризма на Дунаву, и прецизирао да, поред Србије, у овом пројекту учествују Хрватска, Румунија, Бугарска, Украјина и Молдавија.

Динкић је додао да Влада СР Немачке преко ГТЗ-а финансијски помаже пројекат чија ће реализација трајати пет година, и подсетио на то да се Дунавом превезе највећи број путника у Европи.

Број страних туриста који су 2003. године посетили Србију био 17.000, а 2009. године 109.000, истакао је Динкић и навео да је 2003. године на српске обале Дунава пристао 141 брод, а 2009. године 800 бродова, што показује да се број страних туриста из године у годину повећава.

Амбасадор СР Немачке у Србији Волфрам Мас подсетио је на то да је Дунав у европској историји увек заузимао важно место и оценио да је иницијатива Србије и Туристичке организације Србије за оснивање овог центра добар пример регионалне сарадње.

Мас је навео да ће Дунавски центар за компетенцију туристички унапредити регион између Хрватске и Црног мора, при чему су у плану нове културне руте и руте за разоноду дуж обала, постављање веб-портала и умрежавање, консултације и подршка туристичким предузећима.

Он је најавио да ће се представници свих шест земаља 23. фебруара окупити у Београду, када би требало да буде донет и статут Дунавског центра.

Амбасадор Немачке је додао да пројекат чине две фазе, при чему Влада Немачке прву фазу финансира са два милиона евра, а другу са истим или већим средствима, зависно од реализације пројекта.

Циљ Дунавског центра за компетенцију је подстицање туристичке понуде региона средњег и доњег Подунавља и заступање интереса туристичких субјеката из Србије, Хрватске, Бугарске, Румуније, Украјине и Молдавије.

Основне активности овог центра су промоција туристичке понуде средњег и доњег Дунава, економски развој региона, као и прикупљање средстава за њихов даљи развој.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs