Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Усвојени Програм о кредитирању почетника у бизнису и Уредба о субвенционисаној куповини аутобуса

Усвојени Програм о кредитирању почетника у бизнису и Уредба о субвенционисаној куповини аутобуса

Београд, 11. фебруар 2010. године – Министарство економије и регионалног развоја саопштило је да је Влада Србије данас усвојила Програм за повољно кредитирање почетника у вредности од 2,2 милијарде динара, као и Уредбу о субвенционисаној куповини аутобуса домаће производње.


У саопштењу се прецизира да су поменути програм и уредба усвојени на предлог Министарства економије, које већ четврту годину заредом расписује програм за почетнике у бизнису.

За то је у овој години издвојено укупно 2,2 милијарде динара, од чега милијарду динара из буџета и 1,2 милијарде динара по основу наплате рата из претходних година, наводи се у саопштењу и додаје да је у претходне три године захваљујући кредитима за почетнике отворено 6.625 фирми и запослено више од 21.000 људи.

За покретање сопственог бизниса у 2010. години предузетници преко Фонда за развој могу добити веома повољне кредите у износу од 500.000 до 1,3 милиона динара, при чему је каматна стопа 2,5 одсто на годишњем нивоу, а рок отплате кредита од три до пет година, са периодом почека до годину дана.

Предузетници се могу одлучити за једну од четири врсте инструмената обезбеђења овог кредита, а то су ручна залога на опреми, менице два кредитно способна жиранта, јемство правног лица или хипотека првог реда на непокретностима или земљишту.

Када је реч о предузетницима, предност ће имати особе до 25 година старости које су прошле обуку по програмима Националне агенције за регионални развој, Националне службе за запошљавање и БИП-а (Business inovation program).

Правна лица могу добити кредит у износу од 500.000 до 2,5 милиона динара, са каматном стопом од 2,5 одсто годишње, роком отплате од три до пет година и периодом почека до дванаест месеци.

Инструменти обезбеђења за правна лица су: ручна залога на опреми до висине кредита од 1,3 милиона динара, јемство правног лица или хипотека првог реда на непокретностима или земљишту, а предност у добијању кредита имаће правна лица чији оснивачи имају до 40 година старости.

За све ове кредите не могу конкурисати особе које су у тренутку подношења захтева за добијање кредита запослене на неодређено време у јавним предузећима и државним институцијама.

Кредити за почетнике не могу се користити за програме примарне пољопривредне производње, кредитирање инфраструктуре, кредитирање трговине, кредитирање куповине путничких возила, кредитирање организовања игара на срећу и лутрија, као ни за позајмице другим лицима.

Влада Србије је на данашњој седници усвојила и Уредбу о подстицању производње, продаје и субвенционисане куповине домаћих аутобуса уз попуст до 30 одсто, за који је из буџета Министарства економије издвојено милијарду динара.

Циљ ове уредбе је покретање производње и очување радних места у домаћим фабрикама које производе аутобусе, при чему ће то бити и јединствена прилика да градови у Србији, по до сада најповољнијим условима, обнове своје возне паркове за јавни градски превоз.

Попуст за аутобус са дизел мотором "Еуро 4“ износи 20 одсто, док за аутобус са мотором "Еуро 4“ на природни компримовани гас, као и за аутобус на хибридни погон, попуст износи 30 одсто.

Право на попуст приликом куповине нових аутобуса имаће предузетници и правна лица која имају регистровану делатност, односно седиште у Србији, а при првој регистрацији аутобуса у саобраћајну дозволу уноси се клаузула о забрани отуђења аутобуса у року од три године од дана регистрације, додаје се у саопштењу.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs