Београд, 10. фебруар 2010. године – Директор Агенције за привредне регистре (АПР) Звонко Обрадовић најавио је данас почетак обједињеног поступка предавања финансијских извештаја за 2009. годину у АПР-у за све предузетнике и правна лица у Србији.
Обрадовић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом почетка тог поступка, изразио очекивање да ће у њему учествовати више од 160.000 правних лица у Србији.
Он је објаснио да ће правна лица убудуће без накнаде моћи да доставе своје годишње финансијске извештаје тој агенцији.
Директор АПР-а је указао на то да сва предузећа и правна лица имају рок да до 1. марта доставе своје редовне годишње финансијске извештаје, и додао да први директни ефекти уштеде због примене тог поступка износе приближно 100 милиона динара.
Обрадовић је навео да је за потребе обједињеног начина пријема и обраде финансијских извештаја у АПР-у формиран Регистар финансијских извештаја и података о бонитету правних лица и предузећа.
Регистратор у Регистру финансијских извештаја и података о бонитету Ружица Стаменковић истакла је да ће нови регистар примати, регистровати, обрађивати и објављивати податке о финансијским извештајима предузећа на својој интернет страни.
Стаменковић је препоручила обвезницима да у што већем броју доставе своје финансијске извештаје применом посебне апликације која се може наћи, преузети и одштампати на сајту АПР-а и након тога попуњена доставити искључиво препорученом поштанском пошиљком на адресу те агенције.
Она је рекла да ће правна лица и предузетници, уколико се ипак одлуче за то да своје финансијске извештаје доставе у писаној форми, морати да плате накнаде од 10.000 динара по једном финансијском извештају за обвезнике ревизије, 3.000 динара за остала привредна друштва и предузетнике, а 1.000 динара за друга правна лица.
Стаменковић је објаснила да ће Регистар давати и мишљење о бонитету правних лица и предузетника и пружати свеобухватне информације о резултатима пословања и финансијском положају правних лица и предузетника у Србији.
Према њеним речима, АПР ће подносити пријаве за привредни преступ против правних лица и предузетника уколико они не доставе своје финансијске извештаје у предвиђеном року.
Она је навела да ће за финансијски извештај за 2009. годину бити примењена технологија преузета од Народне банке Србије, и додала да ће АПР у овој години наставити са пооштравањем примене правила која треба да допринесу побољшању квалитета финансијског извештавања.
Подељене су и надлежности између више институција – Народне скупштине, Владе Србије и АПР-а, које доносе правила и прописе на основу којих се врши пријем и обрада финансијских извештаја, истакла је она и подсетила на то да је до сада те послове и доношење одговарајућих прописа обављала НБС.